Bloomberg: Bitcoin Düşüşü ABD ve Asya’dan mı Kaynaklanıyor!

ABD merkezli spot Bitcoin ETF’lerinde gözlenen negatif veriler, Asya kökenli alım-satım botlarının düşüş eğilimli işlemlere yönlenme olasılığını artırıyor. Bloomberg tarafından sunulan güncel haberde, Bitcoin’in fiyatında yaşanan düşüşün arkasında spot ETF’lerden kaynaklanan çıkışlar ve buna tepki olarak hareket eden Asya kökenli otomatik alım-satım botlarının etkisi olabileceği belirtildi.

Dün, Bitcoin fiyatı Asya ticaret saatlerinde ciddi bir düşüş yaşadı. Bu düşüşün nedeni olarak ABD’deki Bitcoin ETF fonlarına yönelik yatırımcı ilgisinin azalması gösterildi. Algoritmik ticaret botları, ABD borsalarının kapanmasının ardından Asya saat diliminde bu akış verilerini alarak Bitcoin alım-satım işlemlerini otomatik olarak gerçekleştiriyorlar.

Bitcoin ETF fonlarına yönelik yatırımcı ilgisi Mart ayı başında zirveye ulaşmıştı, ancak o zamandan beri yatırımcılar bu fonlardan çekiliyorlar. Bu durum, Bitcoin’in fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesinden %11 düşmesine neden oldu.

Algoritmik ticaret botlarının satışları sonucunda kripto türev piyasasında da likidasyonlar yaşandı. Arbelos Markets’in başkanı Shiliang Tan, konu hakkında yaptığı açıklamada, bot işlemlerinin spot Bitcoin ETF’lerindeki akışı takip ettiğini vurguladı ve algoritmik ticaret perspektifinden bakıldığında, bu botların temel olarak bu verileri otomatik olarak işleyip alım-satım yapabileceğini belirtti.

RIP BSBY: Bloomberg to shut down its lagging Libor replacement | American  Banker