Venezuela’nın Kripto Parası İşlem Görmeye Başladı

Geçtiğimiz 2018 yılında hatırlıyoruz ki Venezuela olan durumlardan dolayı geleceğe yönelik projeleri için kripto paralara yatırım yapacaklarını duyurmuştu. Bununla beraber Şubat ayında Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin petrole dayalı ilk kripto parası olan Petro’yu resmen piyasaya sürdüklerinin bilgisini vermişti. İlk etapta bir çok yayıncı kuruluş, böyle bir kripto paranın olmadığını veya sahte olabileceğinin bilgisini vermişti.

Bununla beraber son dakika alınan Bitcoin.com verilerine göre, devlet destekli olan kripto paranın tamamen gerçek olduğuna, Venezuela halkının Petro’yu alıp sattığını ve halkın düzenli alımlar için, Petro’yu kullandığı ortaya çıktı. Bu bilgilere göre Petro, ülkedeki tüm kripto paralar ile ilgili faaliyetleri düzenlemekte olan ve Sunacrip tarafından yetkilendirilen platformlarda işlem görmekte.

1 PTR aktif olarak 30-40 dolar aralığında işlem görüyor ve çeşitli kripto paralar ile alım-satım işlemleri gerçekleşiyor. Öte yandan kimlik doğrulaması ve benzer bir süreci aktif eden platformda, bu kripto parayı almak ve satmak gerçekten zor. Petro’nun küresel borsalar içerisinde ne zaman alınıp satılacağı ise merak konusu.