İrlanda Merkez Bankası Başkanı Bitcoin’i ‘Ponzi Şeması’ Olarak Eleştirdi

Kripto alanı büyümeye devam ederken, merkez bankaları da dahil olmak üzere küresel düzenleyiciler, kullanımlarını düzenlemeye çalışıyorlar. Bazı hükümetler kriptoya dost olsa da, İrlanda ve merkez bankası için aynı şey söylenemez.

İrlanda merkez bankası, 5 Mayıs’ta kripto düzenlemesiyle ilgili son gelişmeleri ve bankanın tüketicileri gelişen endüstrinin getirdiği risklerden korumak için attığı adımları içeren bir blog yazısı yayınladı.

Bankanın başkanı Gabriel Makhlouf, İrlanda’nın sektöre maruz kalma düzeyinin zaten düşük olduğunu belirtirken, merkez bankasının kripto para birimlerinin avantajları ve riskleri konusunda dikkatli olmaya devam edeceğini ifade etti. Ancak, Makhlouf, Bitcoin’i bir yatırımdan çok “Ponzi şeması” olarak nitelendirmesine rağmen, merkez bankasının “destekli kripto” ve “desteksiz kripto” arasında ayrım yaptığını dile getirdi.

Banka, AB’nin yeni düzenleyici çerçevesi kapsamında Elektronik Para Simgeleri (EMT’ler) ve Varlık Referans Simgeleri (ART’ler) gibi çözümleri de içeren “destekli kripto” potansiyelini “uygun rezervlerin ve kontrollerin yürürlükte olduğu yerlerde” kabul etti. Bununla birlikte, Makhlouf, “desteksiz kripto“nun çok daha dikkatli bir yaklaşım gerektirdiğine inanıyor. Desteksiz kripto para birimlerini satın almayı, bir piyango bileti almak gibi “kazanabilirsin ama muhtemelen kazanamayacaksın” olarak benzetiyor.

Ireland's central bank governor slams Bitcoin as a ‘Ponzi scheme’