Goldman Sachs’ın Blockchain Teklifi ve Kripto Kurucularının Dikkat Etmesi Gerekenler !

Goldman Sachs, Microsoft, Deloitte ve Cboe Global Markets, kurumsal uygulamaları birbirine bağlamayı hedefleyen bir blockchain sistemini topluca benimseyeceklerini duyurdu.

9 Mayıs’ta yapılan açıklamaya göre, Canton Network adlı sistem, bankalar ve diğer finansal şirketler tarafından kullanılan farklı uygulamaları bir araya getirerek onların daha kolay ve güvenli bir şekilde birlikte çalışmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Ağ, Digital Asset tarafından 2016’da piyasaya sürülen DAML (Dijital Varlık Modelleme Dili) adlı akıllı sözleşme programlama diliyle geliştirilen bağımsız uygulamaları birleştirdiğini belirtiyor.

Temmuz ayından itibaren ağ katılımcıları, çeşitli uygulama ve kullanım durumlarında birlikte çalışabilirlik yeteneklerinin kapsamlı testlerini başlatmayı planlıyor.

Finans devleri, hisse senetleri ve tahviller gibi normal menkul kıymetleri dijital belirteçlere dönüştürmek için blok zinciri kullanmanın yanı sıra, operasyonları daha ucuz hale getirmek ve finansal kurumlar arasında gerçek zamanlı olarak daha hızlı işlemler gerçekleştirmenin yollarını arıyorlar.

Canton, finansal piyasalarda gerekli kontrolleri sürdürürken mevcut sistemlerdeki entegrasyon zorluklarını aşmayı hedefliyor.

Bu izinli yaklaşım, halka açık blok zincirlerinin temelindeki izinsiz felsefeden farklı olarak gerektiği gibi sunuluyor.

Canton, farklı uygulamaların birlikte çalışmasına yardımcı olarak başarısızlıkla sonuçlanan önceki kurumsal blockchain girişimlerinin karşılaştığı zorlukları aşmayı hedeflediğini iddia ediyor.

Goldman Sachs’a katılan diğer şirketler arasında Capgemini, Broadridge, Deutsche Borse, Digital Asset, Moody’s ve Paxos yer alıyor.

Bu finans endüstrisi devleri, Canton’ın finans piyasalarında işleyişi değiştireceğine inanıyorlar. Grup, varlık kayıtlarının ve nakit ödeme sistemlerinin ayrı ve izole olduğu örneğini verdi.

Canton, dijital tahvilleri ve dijital ödemeleri aksamalar olmadan tek bir işlemde birleştirebileceğini ve ayrıca diğer finansal işlemlerde bir krediyi teminat altına almak gibi farklı uygulamalara bağlanabilen dijital varlıkların kullanılabileceğini belirtiyor.

Goldman Sachs, petrol fiyatının 100 dolara ulaşacağı beklentisinden  vazgeçti - EKOTÜRK