Bitcoin Arzı Borsalarda Beş Yılın En Düşüğük Seviyesine Ulaştı !

Kripto para piyasası, borsalardaki Bitcoin miktarının Aralık 2017‘den bu yana en düşük seviyesine ulaşmasıyla birlikte ticaret modellerinde önemli bir değişime şahit oluyor.

Ticaret platformlarında öncü kripto para birimi olan Bitcoin’in azalan arzı, geri satış riski taşıyan Bitcoin miktarını azaltarak, mevcut arzı etkili bir şekilde düşürüyor ve talep artarsa BTC’nin fiyatının yükselmesini kolaylaştırıyor.

Kripto para birimleri, özellikle Bitcoin, her zaman ademi merkeziyetçilik ve özerklik fikriyle ilişkilendirilmiştir. Bireylerin dijital varlıklarını güvenli bir şekilde saklama yeteneği, bu ilkenin önemli bir unsuru olarak kabul edilir. Bu, yatırımcıların kendi kripto para birimlerinin kontrolünü üçüncü taraf hizmetlere güvenmeden tam anlamıyla elinde bulundurmasını sağlar.

Coinglass’a göre, 9 Mayıs 2023 itibarıyla tüm borsalardaki Bitcoin bakiyesi, 7 Mayıs 2023’ten bu yana yaklaşık %15 düşüşle 1,13 milyon BTC olarak kaydedildi. Bu, toplam Bitcoin arzının yaklaşık %6′sına denk gelen yaklaşık 18,8 milyon BTC‘nin en düşük seviyesine ulaştığı Aralık 2017‘den bu yana görülen bir durumdur.

Santiment’in kripto analitik platformundan elde edilen verilere göre, arzın sadece %5,84‘ü kripto para borsalarında tutulmaktadır. Veriler, borsa cüzdanlarının tanımlanma biçimindeki potansiyel değişiklikler nedeniyle platformlar arasında farklılık gösterebileceği konusunda uyarıda bulunmaktadır. Bitcoin arzındaki düşüş, kullanıcıların madeni paralarını geri satmak yerine uzun vadeli olarak elinde tutma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Bu durum, devam eden ekonomik belirsizlik ve parasal teşviklerin ortasında Bitcoin’e olan güvenin ve ilginin arttığının bir göstergesi olabilir.

Bazı kullanıcılar, FTX’in çöküşünden sonra kendi cüzdanlarında fonlarını saklama eğilimindedir. Özellikle bu platformları aktif olarak kullanmayanlar, fonlarını merkezi platformlara güvenmek yerine kendileri için saklama eğilimindedir.

Eski Goldman Sachs yöneticisi Raoul Pal, kripto para piyasalarının 2019’daki durumundan daha hızlı toparlanacağını ve önümüzdeki altı ay içinde önemli bir büyüme beklediğini söyledi.

Bitcoin fırladı! Kripto para sektöründe aylar sonra bir ilk yaşandı - TGRT  Haber