Bitcoin SV’de CoinGeek Tehlikesi

Kimliği belirlenemeyen bir grup kripto para madencisi, ağın hash oranının kontrolünü ele almasından dolayı, Bitcoin Satoshi Vision’ın (BitcoinSV) bütünlüğü son günlerde tartışılan konu olmaya devam ediyor. Calvin Ayre’nin CoinGeek’i toplamda %46’lık hesaplama verilerine ulaşmayı başararak, Bitcoin SV ağının birincil madencilik havuzu haline gelmesine olanak verdi. Ayrıca CoinGeek, geçtiğimiz gün Bitcoin SV bloklarının da yaklaşık %50’lik bir kısmını çıkardığını duyurmuştu.

Eğer CoinGeek’in hash oranı %51’lik bir bölümün üzerine çıkmayı başarırsai, bu süreç altı aylık periyot içerisinde üçüncü kez tekrarlanmış olacak. Bir grup blockchain’in hash oranının %51’den fazlasını kontrol altına aldığı zaman bu grup kafasına göre kabul veya ret işlemi yapabilir. Böyle bir durum, tüm ağ katılımcıları merkezli bir grubun istediklerini yapacakları için oldukça tehlikeli. Şimdiki durumda da bu gruba Calvin Ayre’nin CoinGeek’ini örnek olarak sizlere verebiliriz.

Hash oranı çoğunluğu kötü amaçlı kullanıcıların eline geçtiği zaman, aynı kripto paranın iki kez harcanabildiği çifte harcama saldırısı durumu da gözler önüne geliyor. Şu anda Bitcoin SV’nin hash oranının %75’ini CoinGeek ve BMGPool karşılamakta.