Coinbase: SEC Yasaklama Yetkisine Sahip Değil !

Coinbase, SEC’in önerdiği tanım değişikliğine karşı çıkan en son şirkettir. SEC, Nisan ayında yeniden açılan ve Salı günü kapandığı duyurulan kamuoyuna açıklama dönemiyle birlikte, 2022’de borsa tanımını genişletmek için harekete geçmiştir. SEC, DeFi ve kripto gibi alanları da kapsayacak şekilde teklifin yorum dönemini açmayı planladığını belirtmiştir. SEC Başkanı Gary Gensler, bu hareketin çeşitli piyasa katılımcılarının görüşlerini ele almayı amaçladığını vurgulamıştır. Gensler, ayrıca “Hata yapmayın: Pek çok kripto ticaret platformu zaten mevcut bir borsa tanımına giriyor ve bu nedenle menkul kıymetler yasalarına uymak için mevcut bir görevi var” demiştir.

Geçtiğimiz hafta SEC, kayıt dışı bir borsa olarak faaliyet gösterdiği ve kayıt dışı menkul kıymetler sunduğu iddiasıyla Coinbase’e dava açmıştır. Coinbase, SEC’e yazdığı mektupta, “Yargıtay’ın defalarca belirttiği gibi, bir kurumun belirli bir sektörü düzenleme yetkisi, Kongre’nin açık izni olmadığı sürece, bu sektörü yasaklama yetkisini içermez” şeklinde bir ifade kullanmıştır. Salı günü Coinbase, SEC’in planlanan güncellenmiş borsa tanımı kapsamında özellikle kripto ve DeFi’yi dahil etme teklifine karşı çıkmıştır. Coinbase, önerilen kuralın merkezi olmayan borsaları nasıl etkileyebileceğine dikkat çekmiştir.

Ayrıca, önerilen kuralın DEX’ler için imkansız bir gereklilik olacağını ifade etmiştir. SEC’in önerdiği tanım değişikliği eleştiriler arasında yer alan Blockchain Derneği, DeFi Eğitim Fonu (DEF), Paradigm ve House Financial Services Committee’den bazı Cumhuriyetçiler, SEC’in öneriyi geri çekmesini istemiştir. DEX’lerle ilgili olarak Paradigm, alıcılar ve satıcılar arasında aracı olmayan, otomatik piyasa yapıcı mekanizmaları kullanan bir DEX’in kişi veya kuruluş içermediğini belirtmiştir. Tavonia Evans adlı bir üye ise SEC’i DEX’lerin düzenleyici çerçeve içinde çalışabilmesi için net rehberlik sağlamaya çağırmıştır.

Coinbase Review 2022: Exchange Fees, Safety & Referral Code