Coinbase’den Tezos’a Doping

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Coinbase listesine her geçen gün yeni kripto paraları eklemeye devam ediyor. Coinbase son yaptığı bir habere göre 5 Ağustos’dan itibaren Tezos’un Coinbase Pro’da Dolar ve Bitcoin’e karşı olarak listelenecek olacağını söyledi. Coinbase Pro kullanıcıları New York bölgesi hariç olarak 5 Ağustos’dan başlangıç yaparak desteklenen tüm bölgelerde XTZ alımı ve satımı yapabilecek. XTZ’nin Coinbase Pro’dan sonra tüm Coinbase platformları üzerinde listelenmesi bekleniyor.

XTZ’nin Coinbase üzerinde listelenecek olması haberi kripto para üzerinde önemli bir etki gösterdi. Kripto para borsası Kriken2den alınmış olan bilgilere göre, haberin öncesinde 1 dolardan alıcı bulan XTZ, kısa süre içerisinde %27 oranında artış gösterdi ve 1.27 dolardan alıcı buldu. XTZ Türkiye saatiyle şuanda 1.20 dolardan işlem görüyor. Coinbase’nin XTZ’yi listelemesi en az Ripple kadar dikkatleri üzerinde topladı.

Tezos’da aynı Ripple’da olduğu gibi bir menkul kıymet olarak görüldüğü ve bu şekilde düzenlenmesi gerektiğini savunan bir çok yatırımcının davasıyla karşı karşıya kaldı. Coinbase bu duruma hiçbir şekilde takılmadan Tezos’u artık listeleyecek. Ayrıca bu durumu hiçbir şekilde umursamadığı ve XTZ’nin mahkeme tarafından “Menkul kıymet” olduğuna hükmedilmeyeceğine inandığı söyleniyor.