DZ Bank Kurumsal Yatırımcılar İçin Kripto Saklamaya Başlıyor!

Almanya’nın üçüncü büyük bankası DZ Bank AG, kendi dijital varlık saklama platformunu blockchain teknolojisi üzerine kurarak faaliyete geçirdi. 2 Kasım’da yayınlanan bir duyuruya göre, bu platform kurumsal müşterilere hizmet vererek DZ Bank’ın altı ay önce abone olduğu Siemens’in kripto tahvili gibi kripto menkul kıymetler sunacak.

DZ Menkul Kıymet Hizmetleri ve Dijital Saklama Müdürü Holger Meffert, bankanın dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) konusundaki ilgisini şu şekilde ifade etti: “Önümüzdeki on yıl içinde sermaye piyasası işlemlerinin önemli bir kısmının dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) tabanlı altyapılar aracılığıyla işleneceğini varsayıyoruz. Orta vadede DLT’yi mevcut sermaye piyasası süreçlerinde kurulu altyapıları tamamlayıcı bir teknoloji olarak görüyoruz.”

DZ Bank ayrıca gelecekte kurumsal yatırımcılara ve özel müşterilere “Bitcoin gibi” kripto para birimlerini satın alma fırsatı sunmayı hedefliyor. Bu amaçla, Haziran 2023’te Federal Mali Denetleme Otoritesi (BaFin) tarafından verilecek bir kripto saklama lisansı için başvuruda bulundu.

Son dönemde, Almanya’daki katı düzenlemelere rağmen, birçok Alman bankasının kripto paralara ilgi gösterdiğine dikkat çekiliyor. Deutsche WertpapierServiceBank (Dwpbank), Almanya’daki birçok bankanın dijital varlık sektörüne erişmesine olanak tanıyan wpNex kripto ticaret platformunu Mart 2023’te kullanıma sundu. DWS gibi varlık yönetimi şirketleri, Avrupa pazarında kripto para birimlerinin borsada işlem gören ürünlerini geliştirmek ve yatırımcılara blockchain uygulamalarına ve dijital varlıklara erişim sağlamak için çözümler geliştirmekte.

Ayrıca, Commerzbank ve DekaBank gibi diğer geleneksel bankalar da Federal Mali Denetleme Otoritesi (BaFin) tarafından verilecek kripto saklama lisanslarını talep etmektedir.

DZ Bank, Dijital Para Birimlerine Göz Kırpıyor • Coinkolik