Elon Musk Kamuoyuna Kripto Para Birimi Başlatma Kararını Açıkladı!

Tesla (NASDAQ: TSLA) CEO’su Elon Musk, uzaydaki en etkili kişiler arasında yer aldığı bir dönemde, kripto para başlatma olasılığını ele aldı.

Musk, eski adıyla Twitter olan X’in bir kripto para birimi başlattığı iddialarının ortaya çıkmasının ardından açıklama yaptı. 2022’de Musk tarafından satın alınan Twitter’ın X olarak yeniden markalaşmasının ardından, token ile ilgili haberler hızla yayıldı.

Musk, 5 Ağustos’ta yaptığı bir gönderide, şirketin kripto para birimi başlatma olasılığını reddetti ve “Ve asla yapmayacağız” dedi.

Bu durum, takma adı Doge Designer olan bir X kullanıcısının, X’in bir kripto para birimini tanıttığını iddia eden raporlara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek kullanıcılar arasında dikkat çekmesinin ardından gerçekleşti. Alanın önde gelen isimlerinden biri olarak ortaya çıkan Musk’ın kripto para birimleri alanındaki etkisi göz ardı edilemez. Tesla CEO’su, mizahi bir niteliği olan mem tabanlı kripto para birimi Dogecoin’e (DOGE) olan ilgisini açıkça ifade etti. Finbold’un bildirdiğine göre, Musk, Dogecoin’e olan ilgisinin sadece pazar potansiyeliyle sınırlı olmadığını ve mizahi doğasını takdir ettiğini belirtti.

Aslında, başlangıçta önemli bir uygulanabilirlik göstermeyen Dogecoin’e rağmen, Binance CEO’su Changpeng Zhao gibi birkaç kripto oyuncusu, Musk’ın Dogecoin ile olan ilişkisinin tokenin kripto dünyasında ilgi çekici kalmasına yardımcı olduğuna inanıyor.

İlginç bir şekilde, Musk kripto para birimlerine olan aktif ilgisine rağmen, Finbold’un bildirdiğine göre sektöre yatırım yapmama konusunda tavsiyede bulundu. İnsanları dijital varlıklara yatırım yapmaya teşvik etmeyi reddetti. Twitter’ın finansal işlemleri kolaylaştırmaya odaklanan yeniden markalaşmasıyla birlikte, Dogecoin gibi belirteçlerin ekosistemde potansiyel kullanım alanları bulmasıyla ilgili spekülasyonlar ortaya çıktı.

Musk’ın X’in kripto tokeni başlatma olasılığını reddeden son açıklaması, şirketin Dogecoin’e dönebileceği ve böylece potansiyel olarak değerini artırabileceği yönündeki spekülasyonları daha da tetikledi.

Bu arada Musk, Tesla ve SpaceX, Amerikan vatandaşı ve Dogecoin yatırımcısı olan Keith Johnson tarafından açılan 258 milyar dolarlık devasa bir dava ile karşı karşıya. Dava, Musk ve şirketlerini, mem kripto para birimini desteklemek için bir şantaj planının parçası olarak Dogecoin’in değerini manipüle etmekle suçluyor.

Elon Musk, Apple vergisinin ayarlanması konusunda Tim Cook ile konuşacağını  söyledi - CHIP Online