Ethereum Shanghai Güncellemesi ile Çok Az Sayıda ETH’in Kilidi Açılacak

Ethereum Shanghai güncellemesi bugün geç saatlerde gerçekleşecek kilitli Ethereum’lar açılacak.

Önemli bir olaya yaklaşırken – ayrıca Shapella olarak da adlandırılan – Nansen’den gelen verilere göre, çok az ETH geri çekilmeye hazır görünüyor.

Blok zinciri analitik şirketi, neredeyse 4.000 doğrulayıcının, şu anda çekilmeyi bekleyen 141.499 ETH (yaklaşık 270 milyon dolar değerinde) çıkardığını söylüyor. Nansen’a göre, bu Ethereum’un toplam doğrulayıcıları ve bağlanmış ETH’sinin %1’inden azını temsil ediyor. Kripto borsası Huobi, neredeyse 40.000 ETH çıkarmayı bekliyor ve bu onu çekilme sırasındaki en büyük varlık yapıyor.

Tüm doğrulayıcılar aynı anda çekilemez; günlük bir limit bulunmaktadır. “Şu anda her dönemde sekiz doğrulayıcı ayrılabilir, yani günde yaklaşık 1.800 [doğrulayıcı],” Nansen veri mühendisi Edgar Rootalu, CoinDesk’e Telegram üzerinden söyledi.

İkinci en yüksek piyasa değeri olan Ethereum’un yerli kripto para birimi tarafından desteklenen en büyük ikinci blok zinciri, yürütme ve fikir birliği katmanını değiştirmek için Çarşamba günü 22:27 UTC civarında bir hard-fork güncellemesi geçirecektir. Bu, Ethereum’un bir paydaş ispatı (PoS) blok zinciri haline dönüşümünü tamamlayacak ve ağın güvenliğini sağlayan staker’ların, bağlanmış ETH’lerini ve kazandıkları ödülleri çekebilmelerine olanak tanıyacaktır.

Fundstrat Global Advisors’ın Dijital Varlık Stratejisi Başkan yardımcısı Walter Teng, CoinDesk’e Twitter üzerinden özel bir mesajda unstaking için birkaç olasılık olduğunu belirtti: “1) [likidite staking türevleri] ile yeniden stakeleme 2) token satışı 3) tokenları kaldıraç kullanmak için kullanma 4) tokenları daha sonra satmak için tutma.” Teng’in “sezgisi, 1’in aslında baskın olacağı” ve “herkesin 2’ye fazla yatırım yaptığı” şeklindeydi.