Libra Finans Dünyasının Devrimi mi Olacak?

Herkesin gözü kulağı Facebook’un kripto parası Libra’da. Kışa süre sonra piyasaya sürülecek olan hu para ile ilgili pek çok analist ve ekonomistin de yorumu bulunuyor. En son Weiss Ratings tarafından Libra ile ilgili bir değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirmeye göre Libra Finans dünyasında bir devrime yol açabilir.

Kripto para dünyasına bomba gibi düşen libra haberi, pek çok ünlü ekonomisti de harekete geçirdi. Ekonomistlerin bir kısmı bu paranın olumsuz bir döngü oluşturacağını düşünürken, bazıları da devrim niteliğinde olacağını vurguladı. Kripto paralara ilişkin yorumlarda bulunan Weiss Ratings’e göre de libra finans alanına oldukça pozitif bir dokunuş olacak.

Juan Willaverde bir süredir Weiss Ratings için libra ile ilgili bilgi topluyor. Willaverde’ye göre Libra tamamen merkezsiz bir yapıda. Dolayısıyla bu paranın tam anlamıyla bir kripto para olacak değerlendirmek mümkün değil. Buna göre Libra Vodafone, Uber, eBay, Spotify gibi büyük yapılanmalar tarafından yönetilecek. Dolayısıyla bu durum kullanıcıların güvenini daha çok kazanacak.