FBI: ABD Yaptırımları Sonrası Kuzey Kore Kripto Para Saldırıları Başlatıyor

Bir konferansta üst düzey bir FBI yetkilisinin yaptığı açıklama gündem oluşturdu. Bu yetkiliye göre Amerika Birleşik Devletlerinin uyguladığı yaptırımlar Kuzey Kore’nin kripto paralara bir siber saldırı başlatmasına neden oldu. ABD Düşünce kuruluşu olan Aspen Enstitiü de bir konuşma yapan yetkilinin yaptığı açıklamaya göre Kuzey Koreli Devlet yetkilileri getirilen yaptırım uygulamalarına karşın tepki olarak siber saldırıların başlamasına neden oldu.

Onun bu açıklamaları 30 Mayıs tarihinde Güney Kore basınında da yer aldı. Kuzey Kore kripto para siber saldırıları ile kripto para fidye yazılımı ve hırsızlıklarının kaynağını oluşturuyor. Bu saldırıların ana nedeni olarak da FBI yetkilisi Kuey Kore’nin kazanç elde etmeyi amaçladığını belirtti. Yani kripto para madenciliği ya da banka hırsızlığı gibi bu da getirisi olan bir şey.

Bu saldırıların önlenmesi için çalışmaların yapıldığını bildiren yetkili ayrıca kara para aklama ve çeşitli kötü niyetler ile kullanılabiliyor olması nedeniyle kripto para faaliyetlerinin durdurulması için çalışma yaptıklarını da ifade etti. Kripto para borsaları ise daha güvenli kullanım için çalışmalarına devam etmekteler.