FTX 1 Milyar Dolarlık Tazminat İstemiyle Eski Yöneticilere Dava Açtı !

Artık feshedilmiş kripto para borsası FTX, eski CEO Sam Bankman-Fried ve diğer kilit yöneticilere karşı, kötüye kullanıldığı iddia edilen 1 milyar dolardan fazla fonu geri almak için dava açtı.

FTX tarafından, yeniden yapılandırma uzmanı John Ray liderliğindeki bir yürütme ekibinin yönetiminde açılan davada, sanık olarak eski Alameda Research CEO’su Caroline Ellison, FTX kurucu ortağı Gary Wang, eski FTX mühendislik direktörü Nishad Singh ve Bankman-Fried yer aldı.

Şikayet, FTX yöneticilerinin “lüks apartmanları, siyasi ve ‘hayırsever’ katkıları, spekülatif yatırımları ve diğer gözde projeleri finanse etmek için sürekli olarak müşteri fonlarını zimmete geçirerek mutemet görevlerini ihlal ettiklerini” iddia etti.

Dava, Bankman-Fried’in seçkin hukuk bilgini babası Joe Bankman’a verdiği 10 milyon dolarlık hediyeyi de içeriyor. Miktarın FTX’ten Bankman-Fried’in Morgan Stanley ve TD Ameritrade hesaplarına Ocak 2022 civarında yönlendirildiği iddia edildi.

Aynı şekilde avukatlar, Bankman-Fried ve Wang’ın müşteri fonlarını kullanarak Robinhood ticaret platformunda 546 milyon dolar değerinde hisse satın aldığını iddia etti. Bu hisseler üzerinde hak iddia eden dört kuruluşla bir çekişme merkezi haline geldi.

Dava ayrıca Ellison’ın kendisine 28,8 milyon dolar ikramiye ödediğini ve fonların 10 milyon dolarını bir yapay zeka şirketinde hisse satın almak için kullandığını iddia etti. Dosyalama, iddia edilen hileli transferlerin çoğunun borsa iflas halindeyken gerçekleştiğini söyledi.

FTX başlangıçta eksi bakiye taşıyan hesapları yasaklarken, Bankman-Fried’in ortaklarına borsanın kodunu değiştirmeleri talimatını verdiği iddia edildi.

FTX’ın alacaklılarına geri ödeme yapma çabaları hakkındaki son dava, FTX Europe’un liderliğinden 323,5 milyon doların geri alınmasını talep ettiği bir mahkeme önergesini de içeriyor.

Aynı şekilde şirket, Bankman-Fried’in 2022’de K5 kuruluşlarına devrettiği 700 milyon doları geri talep eden Wilmington, Delaware iflas mahkemesine şikayette bulundu.

Geçen ay FTX borçlularının, borsanın varlıklarını güvence altına almadaki “önemli ilerleme” kaydettiğini ve şimdiye kadar 7 milyar doları bulan likit varlıkları geri kazandığını açıkladıklarını belirtmekte fayda var. Borsa geçen yıl iflas ettiğinde müşterilere yaklaşık 8,7 milyar dolar borçluydu.