Ripple’ın Zaferi: CEO Brad Garlinghouse ABD’de Kriptonun ‘Kesin Galibiyetini’ Kutluyor!

FinTech firması Ripple, geçen hafta XRP tokeninin tek başına bir menkul kıymet olmadığını açıklayan mahkeme kararına ilişkin görüşlerini dün yayınladığı bir blog gönderisiyle paylaştı.

Aralık 2020’de SEC tarafından başlatılan dava, Ripple Labs ve yöneticileri Bradley Garlinghouse ve Christian A. Larsen’in, Amerika Birleşik Devletleri New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesinde bölge yargıcı olan Yargıç Analisa Torres tarafından 13 Temmuz 2023’te verilen karara odaklanıyor.

Yargıç Torres, XRP’nin dijital bir token olarak, bir yatırım sözleşmesinin Howey gerekliliklerini içermediğini belirtti.

Ripple, bu kararın, ABD’deki diğer kripto varlıkları, jetonlar ve menkul kıymetler düzenlemesi için emsal teşkil ettiğini ve SEC’in kripto paraların menkul kıymetler olduğu teorisinin yasal desteği olmadığını açıklığa kavuşturduğunu iddia ediyor.

CEO Brad Garlinghouse, bu kararın şirket için tarihi bir olay olduğunu ve ilerlemek için savaşmaya değer olduğunu belirtti. Aynı zamanda, kararın ABD Kongresi’nin kripto varlıklar için net kurallar belirlemesi için bir dönüm noktası olabileceğini umuyor.

Ripple’ın blog gönderisi, Mahkeme’nin XRP satışlarının, yöneticiler tarafından yapılan XRP satışlarının ve geliştiricilere, hayır kurumlarına ve çalışanlara yapılan XRP dağıtımlarının hukuki olarak menkul kıymet olmadığı sonucuna vardığını vurguluyor.

Baş Hukuk Sorumlusu Stu Alderoty, Mahkeme’nin XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığı konusunda kararının, dijital belirteçlerin ABD’de nasıl sınıflandırıldığı üzerinde derin sonuçları olacağını ve SEC’in artık kripto varlıklarına karşı büyük yerleşimler yapamayacağını belirtti.

Mahkeme’nin emrine göre, daha fazla işlem sadece kurumsal yatırımcılara yapılan belirli sözleşmeye dayalı satışlarla ilgili olacak ve diğer konular bir hukuk meselesi olarak ele alınacak.

Ripple’ın blog gönderisi, ABD’de sağlam kripto düzenlemesi için çaba sarf ederken, şirketin açık düzenleyici çerçevelere sahip yargı bölgelerine yatırım yapmaya devam edeceğini ve Singapur Para Otoritesi’nin Ripple’a Büyük Ödeme Kuruluşu Lisansı için İlke İçi Onay (IPA) verdiğini belirtiyor.

Ayrıca, XRP’yi daha önce listeden çıkaran borsaların, mahkeme kararıyla XRP’yi yeniden listeye aldıklarını veya Coinbase, Kraken, Gemini, Bitstamp ve diğerleri gibi borsaların planlarını duyurduğunu da vurguluyor.