Ripple – SEC Davası: 21 Ağustos 2023 Güncellemesi

Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı açtığı davada, Yargıç Analisa Torres’in XRP token satışının menkul kıymet satışı olmadığı yönündeki kararının ardından büyük bir başarı elde etti. Ancak, blockchain şirketi hala davada nihai sonucu beklemek zorunda.

Bu süreçte, savunma avukatı ve davanın popüler yorumcusu James K. Filan tarafından paylaşılan mahkeme belgelerine göre, menkul kıymetler düzenleyicisi, ara temyizi tasdik etmek ve erken bir temyiz başvurusunda bulunmak amacıyla bir adım attı. 18 Ağustos’ta yapılan bu temyiz başvurusu, Yargıcın özet kararının iki ana bölümüne odaklanıyor. İlk bölüm, XRP’nin ‘Programatik’ teklifleri ve satışlarının yatırımcıları başkalarının çabalarından kar beklemeye yönlendiremeyeceği yönündeki kararıyla ilgili. İkinci bölüm ise Ripple’ın XRP’yi “hizmetler için ödeme şekli” olarak kullanmanın menkul kıymetler düzenlemesine uygun olmadığına dair kararla alakalı. Bu temyiz başvurusunun sonucu, davayı önemli ölçüde etkileyebilir.

Öte yandan, Ripple daha önce hızlandırılmış bir temyiz başvurusu için izin talebine itiraz etmişti. Şirket, Howey olgularının uygulanmasının dışında açık bir yasal sorun olmadığını savunarak düzenleyicinin temyiz başvurusunu engellemeye çalışmıştı. Ripple’ın hukuk ekibi, menkul kıymetler gözlemcisinin hatalı olduğunu gösteren diğer davalara da atıfta bulundu.

Ancak, Yargıç daha sonra SEC’in ara temyiz için izin talebinin kabul edilmesine karar verdi ve ajansın bu amaçla 1 Eylül tarihini belirledi. James K. Filan, bu durumun ara temyiz yetkisi anlamına geldiğini belirtti; ancak SEC’in bunun için izin talep etmesine izin verildiğini ekledi.

İlginç bir şekilde, Fox Business muhabiri Eleanor Terrett’in 18 Ağustos’ta eski adıyla Twitter olan X platformunda yayınladığı sosyal medya gönderisine göre, SEC kripto para birimlerinin doğası gereği menkul kıymetler olmadığını kabul ediyor gibi görünüyor ve bu kararın bu yönüne itiraz etmiyor.

XRP (XRP) Fiyatı, Grafikler, Piyasa Değeri | CoinMarketCap