Avustralya Regülatörü Kripto Şirketine Cezayı Kesti

Kripto kredi platformu, yanlış lisans beyanı nedeniyle ceza aldı.

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu (ASIC), Helio adlı kripto kredi şirketine yanlış lisans beyanı yaptığı gerekçesiyle ceza verdi.

CryptoPotato’nun haberine göre, kripto kredi kuruluşu, ASIC’in yöneltilen suçlamaları kabul etti.

ASIC, Helio’nun Ağustos 2019’da lisansını yanıltıcı bir şekilde beyan ettiği iddiasıyla 15.000 Avustralya doları (9.600 ABD doları) tutarında ceza kesildi. Cezanın miktarının düşük olmasında, Helio’nun suçlamaları kabul etmesinin etkisi büyük oldu.

Yanlış beyanla suçlandı Regülatör, Helio’nun Nisan 2022’de kendi web sitesinde yayımladığı bir makalede yanıltıcı ifadeler kullandığını iddia etti. Helio, yatırımcılarına yaptığı açıklamada, lisansı elde etmek için CashFlow Investments’ı satın aldığını ifade etmişti.

ASIC’e göre, Helio her iki durumda da bir ACL (Australian Credit License) sahibi değil. Regülatör, şirketin bu eyleminin, Ulusal Tüketici Kredisini Koruma Yasası 2009’un 30. bölümünü ihlal ettiğini belirtti.

Helio, yöneltilen suçlamaları kabul etti. Regülatör, ceza verirken yapılan savunmayı da değerlendirdi.

ASIC Başkan Yardımcısı Sarah Court, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kuruluşların ve bireylerin müşterilere ve potansiyel müşterilere doğru bilgi sağlamalarını bekliyoruz. Helio, kredi lisansına sahip olduğunu yanlış bir şekilde beyan etti ve müşterilerini yanılttı.”

ASIC, kripto para şirketlerine yönelik denetimlerini sürdürüyor. Regülatör, iki hafta önce kripto ticaret platformu eToro’ya dava açmıştı. Davanın nedeni, şirketin CFD (Contract for Difference) ürünüydü.

CFD, kullanıcıların kaldıraçlı işlem yapmasını sağlayan bir türev ürünüdür.

Avustralya Düzenleyici Kurumu Dev Kripto Para Borsasını İncelemeye Aldı! -  Bitcoin Sistemi