Umman 350 Milyon Dolar Değerinde Kripto Madencilik Merkezini Tanıttı!

Umman Ulaştırma, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MTCIT), Salalah Serbest Bölgesi’nde yeni bir veri barındırma ve kripto para madenciliği merkezi açtı. Tesisin tahmini değeri 135 milyon Umman Riyali’nin üzerinde (350 milyon dolardan fazla).

Kırgızistan ise bir kripto madenine milyonlarca dolar yatırım yapma kararı alan bir diğer ülke. Ülke, Naryn Nehri yakınlarındaki bir hidroelektrik santralinden güç alacak. Yerel medya kuruluşuna göre, Umman yetkilileri Kasım 2022’de duyurulan (yaklaşık 390 milyon dolar değerinde) ilk kripto para madenciliği merkezinin ardından ikinci bir merkez daha kurdu. Toplam 740 milyon dolarlık yatırım, yerel dijital ekonomiyi önemli ölçüde artırabilir, Umman için birçok iş fırsatı yaratabilir ve ülkeyi küresel bir veri barındırma ve madencilik merkezi haline getirebilir.

Exahertz International adlı firma tarafından kurulan tesislerde şu an itibarıyla 2.000’den fazla makine bulunuyor. Kapasite, Ekim ayına kadar ek 15.000 cihazla artırılacak ve denemeler, diğer bölgeleri de içerebilecek. Exahertz International CEO’su Sam Fedows, yerel altyapıyı (elektrik ve personel dahil) kullanarak kripto madenciliği merkezlerinin Umman ekonomisini güçlendirebileceğini belirtti. Tesislerde Çinli kripto madenciliği üreticisi Bitmain Technologies tarafından üretilen makineler kullanılıyor.

Fedows, projenin Umman’ın kalkınması ve ekonomik büyümesine olumlu katkıda bulunacağını öngörerek blockchain teknolojisine olan desteğini ifade etti. Kırgızistan da bu alanda adım atarak, Kambar-Ata-2 Hidroelektrik Santrali’ne yakın bir konumda kripto madencilik tesisini inşa etmeye karar verdi. Kripto madeni, santralin üretiminin düşük olduğu kış aylarında faaliyetleri geçici olarak durdurabilecek şekilde tasarlanıyor. Tesisin inşası 2024 yılının ikinci çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Umman Nerede, Hangi Kıtada Yer Alır? Umman Başkenti, Bayrağı, Nüfusu, Para  Birimi, Şehirleri ve Saat Farkı Nedir?