Coinbase Circle’dan Hisse Alımı Gerçekleştirdi!

ABD merkezli önde gelen kripto para borsası Coinbase Global, Pazartesi günü yaptığı resmi açıklamada, Circle Internet Financial tarafından ihraç edilen USDC stablecoin’inin ihraççısı olan şirketten hisse senedi satın aldığını duyurdu. Coinbase, bir blog yazısında, “Bu yatırım, Coinbase ve Circle’ın artık finansal sistemin geleceği konusunda daha da büyük bir stratejik ve ekonomik uyum içinde olacağını gösteriyor” şeklinde ifade etti. Ancak duyuruda, Coinbase’in Circle’dan satın aldığı hisse senedinin miktarına dair ayrıntılara yer verilmedi.

2018 yılında Circle ve Coinbase, USDC stablecoin’i için merkezi olmayan bir yönetim platformu olan Center Consortium’u birlikte kurmuşlardı. Ancak Coinbase, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, artık bu konsorsiyuma ihtiyaç kalmadığı için ortaklığın sona ereceğini duyurdu. Circle, yönetim ve operasyonlarını kendi bünyesinde sürdürecek.

USDC ayrıca Eylül ve Ekim aylarında altı yeni ve belirtilmemiş blok zincirinde daha başlatılacak. Bu adım, USDC’nin desteklediği blok zinciri sayısını toplamda 15’e çıkaracak.

Coinbase’in duyurusunda, hem kendi platformunun hem de Circle’ın USDC rezervlerinden elde edilen faiz gelirinin paylaşılacağı belirtildi. Bu gelir, her iki platformda tutulan USDC miktarına göre dağıtılacak. Ayrıca, USDC’nin dolaşımı ve kullanımından kaynaklanan faiz geliri de eşit şekilde paylaşılacak.

USDC, Tether’in ardından dünyanın en büyük ikinci stablecoin’i konumunda bulunuyor. Bu dolara sabitlenmiş tokenin toplam piyasa değeri, Asya saatiyle Salı sabahı itibarıyla 25,9 milyar ABD dolarına ulaştı.

Ushering in the next chapter for USDC