SEC Ripple’ın Talebine İtiraz Etti!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketinin XRP satışına devam etmek için nihai çözümü ertelediğini iddia ediyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketinin XRP satışına devam etmek için nihai çözümü ertelediğini iddia ediyor.

ABD’de bulunan SEC ve Ripple arasındaki hukuki süreç karmaşık bir hal aldı. İki tarafın da net bir duruş sergilememesi dikkat çekiyor. Ripple, SEC’in itirazlarına ve bazı kararların temyize götürülmesine itiraz etmişti. Sonunda SEC, Ripple’ı XRP satışını ertelemekle suçladı. SEC ve Ripple arasındaki bu karmaşık hukuki mücadele sonuçsuz kalmaya devam ediyor.

New York Bölge Mahkemesi Yargıcı Analisa Torres, Temmuz ayında Ripple lehine bir karar vermişti. Torres, Ripple’ın borsalarda XRP satışının menkul kıymet olmadığını belirtti, ancak Ripple’ın kurumsal yatırımcılara sattığı XRP’nin menkul kıymet olduğuna karar verdi. SEC, bu kararın temyiz edilmesi gerektiğini savundu. Ripple, SEC’in temyiz talebini reddetti ve mahkemeden bu talebi geri çekmesini istedi.

Son gelişmeye göre SEC, Ripple’ı eleştirdi ve XRP’yi kripto borsaları aracılığıyla perakende yatırımcılara sunarken menkul kıymetler yasasını ihlal edip etmediği konusunda temyiz mahkemesinin müdahalesinin gerektiğini savundu.

SEC, Ripple’ı XRP’yi halka açık pazarlarda serbestçe satmaya devam etmek için çözümü geciktirmekle suçladı. Kurumun açıklamasında şunlar yer aldı: “SEC, Mahkeme gibi, bu davanın en verimli şekilde nihai olarak çözülmesinde kurumsal bir çıkara sahiptir. Buna karşın, davalıların menfaati nihai çözümü geciktirmek ve böylece sadece 2020’den bu yana 3 milyar doların üzerinde net ODL satışı yaparak, kayıtla birlikte gelen açıklamalar olmaksızın XRP’yi halka açık piyasalarda serbestçe satmaya devam edebilmektir.”

Will the SEC's 'Lamentable' Approach Be Replaced By Congress's Strong Hand?  Experts Discuss - Coinpedia Fintech News