2,6 Milyar Dolar Ceza: Türk Kripto Borsası CEO’ya 11.000 Yıllık Tarih Ceza!

Türk Kripto Borsası CEO’suna 11.000 Yıllık Tarihi Ceza: 2,6 Milyar Dolar

Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi, faaliyetlerini durduran Thodex kripto para borsasının eski CEO’su Faruk Fatih Özer’e çeşitli suçlardan dolayı 11.196 yıl ağır hapis cezası verdi. Bu suçlamalar arasında “örgüt kurmak, yönetmek ve üye olmak,” “nitelikli dolandırıcılık,” ve “gayrimenkul değerlerinin aklanması” bulunuyor. Ayrıca, mahkeme Özer’e 5 milyon dolar ceza verdi.

Özer’in kardeşleri de kripto skandalına karıştıkları iddiasıyla aynı cezayı aldı. Thodex, 2021’de çökmeden önce Türkiye’nin önde gelen kripto para birimi ticaret platformlarından biriydi ve kullanıcıları uyarı yapmadan faaliyetlerini durdurmuştu.

Borsanın faaliyetlerini sonlandırmasının ardından Özer, kullanıcıların değeri 2,6 milyar dolar olarak tahmin edilen varlıklarıyla birlikte ülkeden kaçtı. Bazı yerel haber kaynakları bu rakamı 2 milyar dolar olarak bildirirken, savcının iddianamesinde bu rakamın 356 milyon lira veya 13 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Kripto para borsası operatörü daha sonra Ağustos 2022’de Arnavutluk’ta gözaltına alındı, burada tutuklandı ve Nisan 2023’te Türkiye’ye iade edildi.

Duruşma sırasında Özer, Thodex’i yalnızca batmış bir kripto para birimi kuruluşu olarak tanımlayarak adaletin yanıldığını iddia etti. Özer’in sözleri şöyle: “Dünyadaki bütün kurumları yönetebilecek kadar akıllıyım. 22 yaşında kurduğum şirketten de bu anlaşılıyor. Eğer suç örgütü kuracak olsaydım bu kadar amatörce hareket etmezdim.” Hukuk mücadelesinde 21 sanık yer aldı ve beş tanesi mahkemeye çıktı, diğerleri ise delil yetersizliği nedeniyle “nitelikli dolandırıcılık” iddialarından temize çıkarıldı veya farklı cezalar aldı.

İstihbarat operasyonlarında kripto para dönemi - Son Dakika Haberleri