Avustralyalı Fintech, Bitcoin Kredilerini Başlatırken Kripto Netliği İstiyor!

Block Earner, Avustralya pazarında yeni bir kripto destekli kredi ürünü başlatırken, Earn ürünü ile ilgili federal düzenleyici sorunları devam ediyor.

Avustralyalı fintech firması Block Earner, lisanssız finansal ürünler sunma iddiası nedeniyle mali düzenleyici ile yaklaşan bir mahkeme tarihine rağmen, kripto destekli kredi ürününü piyasaya sürme planları yapıyor.

Yeni kripto kredisi ürünü, Avustralyalı kripto yatırımcıların kripto varlıklarını teminat olarak kullanarak nakit borç alabilmelerine imkan tanıyor. Benzer şekilde, Colorado merkezli SALT adlı bir borç verme platformu, ABD’deki müşterilere kripto destekli krediler sunmaktadır. Büyük bir kripto para borsası olan Coinbase, önceden ABD müşterilerine benzer bir hizmet sunmuş, ancak bu hizmeti 2023 Mayıs ayında sonlandırmıştır.

Block Earner’ın yeni kredi ürününün Eylül ayının sonlarında kullanıma sunulması planlanıyor ve başlangıçta sadece Bitcoin’i teminat olarak kabul eden kredilere izin verilecektir.

Block Earner’ın kurucu ortağı Charlie Karaboga, yeni kredi ürününün mevcut lisanslama modeline tam uygun olduğunu ve oldukça muhafazakar bir şekilde tasarlandığını belirtti. Karaboga, geçen yıl Kasım ayında Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu tarafından kripto varlıklarına bağlı sabit getirili ürünler sunma iddiasıyla dava edilmişti. O dönemde Karaboga, firmanın ASIC’in mevcut yönergelerine uygun olduğunu ve düzenlemelerin belirsizliği nedeniyle sert bir tepki gösterdiğini ifade etti. “Fintech ekosistemindeki her şirket gibi, ürünü piyasaya sürmeden önce hukuki görüş aldık. Karaboga, “Bizim için yeterli düzenleme ve lisansın bulunmadığını düşünüyoruz” dedi.

Ancak Charlie, Block Earner ve rakip kripto şirketi Finder’a yönelik düzenleyici hamlelerin büyük ölçüde tepkisel olduğunu ve muhtemelen FTX’in Kasım ayındaki sorunlarından kaynaklandığını söyledi.

FinTech: Can you have a Career without Programming Knowledge?