FTX Kurucusu Hapislerdeki Gardiyanlara Kripto İpuçları Veriyor!

“Kripto Dünyasının Önde Gelen İsmi Sam Bankman-Fried Hapishaneye Düştü”

Sam Bankman-Fried, önceden “Kripto Kralı” olarak bilinen isim, FTX’in CEO’su olarak tanınırken, bir yıl içinde hızlı bir düşüş yaşadı ve şu anda mahkum bir konumda. FTX’in kurucusu, suçlamalar nedeniyle federal bir hapishanede tutuluyor.

Bankman-Fried, Ağustos ayında bir federal yargıcın kefaletini iptal etmesinin ardından olası tanık korkutma suçlamasıyla hapsedildi ve şu anda cezasını çekiyor.

Bu ayın başlarında jüri, Bankman-Fried’i FTX müşterilerinden milyarlarca doları zimmetine geçirmek, yatırımcıları ve kredi verenleri dolandırmak suçlamasıyla mahkum etti. Cezası 28 Mart 2024’te başlayacak şekilde belirlendi ve federal bir hapishaneye nakledilecek.

Bankman-Fried, hapishanede olmasına rağmen, The Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, hâlâ güvenlik görevlilerine kripto para birimi tavsiyeleri veriyor. Brooklyn Metropolitan Gözaltı Merkezi’nde bulunan hapishane koşulları ve personel eksikliği uzun süredir eleştirilerin hedefi halinde.

Mahkumun haftalık ziyaretlerine ve yasal materyalleri incelemesi için özel bir dizüstü bilgisayar erişimine izin veriliyor. Ayrıca Bankman-Fried, hapishane sistemine özgü bir para birimi olan uskumru paketlerini de muhtemelen yanında götüreceği belirtiliyor.

Hapishane danışmanı Bill Baroni, Bankman-Fried’in saçını kestirmek için dahi dört kuruş ödediğini ifade etti. Hapishanedeki diğer mahkumlar arasında Meksika’nın eski kamu güvenliği bakanı Genaro García Luna ve Honduras’ın eski Başkanı Juan Orlando Hernández de bulunuyor, her ikisi de ciddi suçlamalarla karşı karşıya.

Why the World Fell for FTX CEO Sam Bankman-Fried | WIRED