JPMorgan İncelemesi: ETF Girişi Bitcoin Piyasasında Fonların Çekilmesine Yol Açabilir!

“JPMorgan’ın yaptığı analize göre, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) piyasaya sürülmesi, Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) fonundan ciddi bir sermaye çıkışına yol açabilir. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), GBTC’nin bir ETF’ye dönüşümünü onaylaması durumunda bu durumun gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu yılın başından itibaren, GBTC’ye ikincil piyasalar üzerinden net olarak 2,7 milyar dolar civarında bir para girişi olduğu gözlemlendi. JPMorgan’ın raporunda, bu yatırımların büyük ölçüde, GBTC’nin bir ETF’ye dönüşeceği beklentisi üzerine spekülatif amaçlarla yapıldığına dikkat çekiliyor. Raporda belirtilene göre, eğer GBTC gerçekten bir ETF’ye dönüştürülürse, yatırımcıların kar realizasyonu yapmaları ve bu sayede fonun içerisinden 2,7 milyar doların çıkmasının olası olduğu ifade ediliyor. Dahası, GBTC ETF’e dönüştükten sonra işlem ücretlerinin azalmaması durumunda, fonun içerisinden daha fazla paranın çekilmesi bekleniyor.

JPMorgan’ın analizi, bu durumun Bitcoin fiyatları üzerinde de olumsuz bir etki yaratabileceğini öne sürüyor. Analize göre, söz konusu 2,7 milyar dolarlık sermayenin bir kısmının kripto para piyasasından tamamen çekilmesi mümkün. Bu durum, Bitcoin’in değeri üzerinde baskı oluşturarak fiyatını düşürebilir.”

JP Morgan tarih verdi: Türkiye'de enflasyon zirve yapacak