FTX Kurucusu SBF’in 250 Milyon Dolar Kefaleti İptal Edildi Hapiste Yeniden!

Kripto para borsası FTX’in iflas etmesi sonucu kurucusu olan Sam Bankman-Fried (SBF), kefalet şartlarını ihlal ettiği suçlamasıyla hakkındaki kefaletinin iptal edilerek tutuklu yargılanmasına karar verildi.

ABD’li Yargıç Lewis Kaplan, 11 Ağustos tarihinde New York Bölge Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmada SBF’in 250 milyon dolarlık kefalet şartlarını ihlal ettiğine hükmetti. Kaplan’ın kefalet kararını iptal etmesiyle birlikte SBF, 2 Ekim’deki duruşmaya kadar gözaltına alınarak hapse gönderildi.

ABD Hükümeti, FTX’e bağlı olan ve iflas etmiş durumda olan kripto hedge fonu Alameda Research CEO’su Caroline Elison’a ait günlüğün basına sızdırılması nedeniyle SBF’in kefaletinin iptalini talep etmişti. Ayrıca SBF’in dava sürecini etkileyebilecek kişilerle ve FTX yetkilileriyle VPN kullanarak iletişim kurduğu biliniyordu.

Yargıç Kaplan, SBF’in amacına ulaşmak için sınırları zorlamaktan çekinmediğini ifade etti. Kaplan, SBF’in kefalet koşulları altında ciddi bir tehlike oluşturduğunu ve bu tehlikenin önlenebileceğine dair şüphelerinin olduğunu belirtti.

SBF’in avukatı Mark Cohen, kurucunun tutuklanması için yeterli yasal dayanak olmadığını ve önceki davaların standartlarını karşılamadığını savundu. Cohen ayrıca SBF’in basınla görüşmesinin, kefalet şartlarına uyması gerektiğinin bir kanıtı olduğunu vurguladı. SBF’in avukatları, temyiz başvurusunda bulunmayı planladıklarını da belirtti.

Ancak ABD Başsavcı Yardımcısı Danielle Sassoon, SBF’in şartları ihlal etmemesinin onu suçsuz kılmadığını belirtti.

SBF ayrıca Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından yöneltilen ek suçlamalarla da karşı karşıya ve bu suçlamalarla ilgili bir duruşma Mart ayında planlanmış durumda. Davalı ve davacı tarafların ön duruşmaya dair taleplerini 14 Ağustos’a kadar sunmaları gerekmektedir.

ABD Adalet Bakanlığı, 8 Ağustos’ta mahkeme yargıcına yazdığı mektupta, SBF hakkındaki önceki suçlamaları yeniden gündeme getireceğini duyurmuştu.

FTX CEO'su Sam Bankman-Fried Kripto Varlık Düzenlemeleri Hakkında Konuştu •  Coinkolik