GameStop Düzenleyici Belirsizlik Nedeniyle Kripto Cüzdanları Desteğini Durduracak!

Oyun perakende şirketi GameStop, “kripto sektöründeki düzenleyici belirsizlik” nedeniyle dijital cüzdanları kasım ayından itibaren piyasadan kaldıracağını duyurdu.

GameStop, web sitesinde yayımladığı duyuruda, iOS ve Chrome cüzdanlarının 1 Kasım’dan itibaren kullanılmayacağını belirterek, kullanıcılara 1 Ekim’e kadar gizli parolalarına erişim sağlamalarını önerdi. Mayıs 2022’de kullanıma sunulan cüzdanlar, kullanıcıların kripto paralarını ve NFT’lerini yönetmelerine olanak tanımaktaydı.

GameStop, bir zamanlar kullanılmış konsol oyunlarını takas eden bir perakende platformu olarak bilinirken, Ocak 2021’de Reddit’teki bir grup perakende yatırımcının hedge fon yöneticilerinin kısa vadeli milyarlarca dolar kaybetmesine neden olmasıyla medyanın ilgi odağı haline gelmişti. Şirket sonrasında büyüyerek kendi NFT pazaryerini kurdu ve web3 konusunda büyüme planlarını duyurdu.

Ancak, şirketin “düzenleyici belirsizliğin” hangi yönlerinden bahsettiği açık değil. ABD’de yer alan regülatörler, uzun süredir kripto para firmalarını hedef almayı sürdürüyor.

Cointelegraph, yorum için GameStop’a ulaştı ancak yayın sırasında bir yanıt alamadı. İflas eden hedge fonu Three Arrows Capital’in (3AC) kurucu ortağı Kyle Davies, Singapur’un çifte vatandaşlığa izin vermemesi sebebiyle evlenip daimi ikamet izni almasının ardından ABD vatandaşlığından vazgeçtiğini söyledi.

Davies, 1 Ağustos’ta New York Güney Bölgesi ABD İflas Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, 15 Aralık 2020’de ABD vatandaşlığından feragat etmek için yaptığı başvuru formunu sundu. Mahkeme dosyaları, Davies’in Singapur’daki ABD Büyükelçiliği’nde uzun sürede ülkede yaşama kararını gerekçe göstererek vatandaşlıktan vazgeçtiğini ortaya koydu. Davies, 2017 yılında Singapurlu bir vatandaşla evlendiğini, kalıcı oturum hakkı kazandığını ve ülkede iki çocuğu olduğunu söyledi. Davies, Singapur’un çifte vatandaşlığa izin vermemesi nedeniyle ABD vatandaşlığından vazgeçmeyi tercih etti.

Analist Notu: GameStop'ta Yine Bir Şeyler Oluyor! - Midas