Grayscale Bitcoin Fiyatı Düşerken Yeni BTC Spot ETF’yi Tanıttı!

Grayscale, fonundan yaşanan yoğun çıkışın ardından yeni bir adım attı. Lider Bitcoin ETF sağlayıcısı, Bitcoin Mini Trust’ın (BTC) ayrıntılarını açıkladı. En son başvuruya göre, ana ürünü Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) talep ettiği %1,5’lik ücretten önemli ölçüde daha düşük olan %0,15’lik rekabetçi bir ücretle öne çıkıyor. Ayrıca başvuruda, Grayscale’in mini fona GBTC’deki mevcut varlıkların %10’una denk gelen 63.204 Bitcoin katkısında bulunacağı açıklandı. BTC tröstünün hisseleri otomatik olarak GBTC hissedarlarına verilecek ve dağıtılacak.

Resmi açıklamaya göre, Bitcoin Mini Trust, GBTC yatırımcılarına daha uygun fiyatlı bir seçenek sunmak ve bu yılın başlarında onaylanan diğer Bitcoin ETF’leriyle daha rekabetçi bir şekilde uyum sağlamak için tasarlandı. Daha da önemlisi, bölünme GBTC’nin mevcut hissedarları için vergiye tabi olmayan bir olay olarak değerlendiriliyor; bu da onların yeni fona transfer için sermaye kazancı vergisi ödemek zorunda kalmayacakları anlamına geliyor.

On yıldan fazla bir süre önce özel bir yerleşim yoluyla başlatılan GBTC, 2015 yılının ortalarında tezgah üstü bazda halka açık işlem görmeye başladı. Bu, GBTC’nin NYSE Arca’da spot Bitcoin ETF olarak işlem görmeye başladığı Ocak 2024’e kadar devam etti. Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, gelişme hakkında şu yorumu yaptı: “Vay canına, GBTC’nin mini Bitcoin Spot ETF’si 15 baz puan ücrete sahip olacak, bu da Grayscale’in piyasadaki en ucuz BTC ETF’sine sahip olacağı anlamına geliyor. Yani bu tahmini bir mali tablodur ve varsayımsaldır. Bu, BTC’nin 15 baz puan olacağı anlamına gelmiyor. Ancak iyi haber şu ki bunun için bir sayı seçmek zorundaydılar ve insanların izleyeceğini bildikleri için 15 baz puana karar verdiler.”

Grayscale acknowledges spot Bitcoin ETF approval, says trading begins  Thursday