Hong Kong Merkez Bankası Kripto Şirketlere Uyardı

Hong Kong Merkez Bankası (HKMA), lisanssız “kripto bankalarına” yatırılan fonların bölgenin mevduat koruma planı tarafından korunmadığını belirtti.

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA), banka gibi tanıtılan ve bankacılık terimlerini kullanan kripto işletmelerinin bölgenin bankacılık yasalarını ihlal edebileceği konusunda bir uyarı yayınladı.

HKMA’nın basın açıklamasında, belirli bankacılık terimlerinin kullanılmasının halkı yanıltabileceği ve kullanıcıların kripto şirketlerinin Hong Kong’daki resmi bankalar olduğunu düşünmelerine neden olabileceği vurgulandı. Ancak merkez bankası, bölgenin bankacılık yasalarına göre yalnızca lisanslı kuruluşların Hong Kong’da bankacılık veya mevduat toplama faaliyetleri yürütebileceğini açıkladı.

Merkez bankası, kendilerini “kripto bankası,” “dijital varlık bankası” ve “kripto varlık bankası” gibi ifadelerle tanımlayan veya bankacılık hizmetleri veya bankacılık hesapları sunduğunu iddia eden firmaların yasalara aykırı davranabileceği konusunda halkı uyardı.

HKMA’ya göre, yetkili olmayan kişi veya işletmelerin, şirket adlarında veya tanıtımlarında banka kelimesini kullanmaları yasa dışıdır. Ayrıca, uygun lisansa sahip olmadan mevduat kabul etmeye çalışmanın da yasa ihlali olduğu vurgulandı. HKMA, halka, merkez bankası tarafından denetlenmeyen “kripto bankalarının” fonlarının bölgesel mevduat koruma planı tarafından korunmadığını hatırlattı.

Hong Kong, son dönemde lisans yasalarına uymayanlara karşı sıkı tedbirler almaktadır. 15 Eylül’de Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), lisans almadan veya lisans başvurusu yapmadan ürün ve hizmetlerini tanıttığı iddia edilen kripto borsası JPEX’e bir uyarı yayınladı.

SFC’nin uyarısının ardından borsa personeli, Singapur’daki Token 2049 etkinliğinden kaybolmuş gibi görünüyor ve ayrıca para çekme ücretlerini 999 Tether’a kadar yükseltti.

Hong Kong, CBDC'ye Hazırlanıyor • Coinkolik