İspanyol Merkez Bankası Kripto Para Birimlerinin Faydalarını Biliyor

İspanya Bankası (BDE), İspanya’nın merkez bankası ve Avrupa Merkez Bankaları Sisteminin bir parçasıdır. Yeni bir Banco de Espana (BDE) raporu, İspanyol merkez bankasının kripto para birimine yaklaştığını kanıtlıyor.

Banco de Espana Kripto Paralara Karşı Olumlu

Çoğu merkez bankasının aksine, Banco de Espana’nın kripto paralara karşı olumlu bir tutumu var. Sadece birkaç ay önce, merkez bankası valisi Luis Maria Linde, kripto para riskine karşı uyardı ve kripto paralarla ilgili oynaklık ve yasadışı faaliyetler onu rahatsız ettiğini söyledi.

Fırsatlar Tanındı

BDE raporu, Bitcoin gibi dijital varlıkların, Linde’nin “faydadan daha fazla risk” getiren kripto para birimleriyle ilgili kötü şöhretli ifadesine doğrudan aykırı olan İspanyol ekonomisini artırabileceğini kabul ediyor.

Yukarıda belirtilen belgenin yazarı Galo Nuño, kripto varlıklarının ve hızla gelişen blok zincir teknolojisinin kullanımının para arzının kontrolünü basitleştirebileceğini iddia ediyor. Nuño’ya göre banka şu anda ülkenin tüm kağıt paralarını yönetmiyor.

Blockchain Teknolojisi Faiz Oranlarını Ve Parayı Yönetme Aracı Olarak Kullanılacak

Kripto para birimlerinin ülke ekonomisini olumlu ya da olumsuz etkileyebileceği diğer yollar raporda açıkça belirtilmemiştir. Bununla birlikte, aynı zamanda blockchain teknolojisinin, faiz oranlarını ve parayı yönetme aracı olarak kullanılabileceğini göstermekte.

Entegre Edilmeden Önce Daha Fazla Araştırılması Gerekmekte

Nuño, Blockchain tabanlı varlıkların banka tarafından entegre edilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Her şeyden önce, tüm avantaj ve dezavantajların birbirleriyle ve test edilen teknolojiyle tartılması gerekecek. Mevcut sistemde blockchain teknolojisini uygulamak için acele etmemektedir.

İspanya Merkez Bankaları Kripto Paralarda Bir Adım Önde

İspanya halihazırda kripto paralara karşı olumsuz bir tavır sergileyen diğer merkez bankalarının bir adım öndedir. Ancak, İspanya çok ihtiyatlı davrandığında yanlış olabilir. Çünkü birçok ülke Bitcoin üstünlüğü için zaten yarışıyor. Fransa bile Bitcoin metropolüne girmiştir. Fransa Maliye Bakanı Le Maire, kripto paralarla ilgili yanlış olduğunu ve Mart ayında tam desteğini verdiğini itiraf etti.