Jerome Powell Canlı Yayında Önemli Açıklamalarda Bulundu!

FED Başkanı Jerome Powell, Marketplace sunucusu Kai Ryssdal ile yaptığı toplantıda ekonominin mevcut durumu ve FED’in para politikası hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Powell, Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) ile ilgili ilk görüşün beklentiler doğrultusunda olduğunu ve bunu cesaret verici bulduğunu belirterek konuşmasına başladı. Ayrıca Şubat ayı verilerinin FED’in beklediği seviyelerle uyumlu olduğunu vurguladı.

Enflasyon konusunda güven kazanmak için daha iyi verilere ihtiyaç olduğunu belirten Powell, FED’in istikrarlı bir yaklaşım benimsediğini ve ilerleme kaydettiklerini ifade etti. Faiz oranlarının çok erken düşürülmesinin yıkıcı olabileceği uyarısında bulunan Powell, ekonominin beklenmedik şekillerde performans gösterebileceğini ve risklerin iki taraflı olduğunu vurguladı.

Para politikasının farklı girdilere yanıt verecek şekilde iyi konumlandırıldığını belirten Powell, faiz indirimi için acele etmenin gereksiz olduğunu ve doğru kararı vermenin önemli olduğunu vurguladı. Powell ayrıca, enflasyonun inişli çıkışlı bir seyir izleyebileceğini ve faizlerin salgın öncesindeki düşük seviyelere geri dönmeyebileceğini belirtti.

US banking system 'sound and resilient,' Fed Chair Jerome Powell says - ABC  News