BlackRock CEO’su: Bitcoin ETF’leri Tarihi Bir Adım!

BlackRock CEO’su Larry Fink, şirketinin spot Bitcoin ETF’sine yönelik bireysel talebi “hoş bir sürpriz” olarak nitelendirdi. Fink, şirketin spot Bitcoin borsa yatırım fonunun (ETF) performansı karşısında olumlu bir izlenim edindi ve Bitcoin’in uzun vadede yaşayabilirliği konusunda iyimser olduğunu belirtti. Geçtiğimiz günlerde Fox Business’a verdiği röportajda Fink, “IBIT, ETF tarihinde en hızlı büyüyen ETF’dir. ETF tarihinde hiçbir şey IBIT kadar hızlı varlık kazanmamıştır,” dedi. IBIT’in ilk 11 işlem haftasındaki performansı Fink’i bile şaşırtmıştı. Farside Investors’a göre IBIT, ilk 11 haftada 13,5 milyar dolarlık akışla güçlü bir başlangıç yaparken, günlük 849 milyon dolar ile en yüksek seviyeye ulaşmıştı. BlackRock CEO’su, “Şu anda daha fazla likiditeye, daha fazla şeffaflığa sahip bir piyasa yaratıyoruz ve bu beni çok şaşırttı. Bu tür bir perakende talebi göreceğimizi, biz başvuruyu yapmadan önce asla tahmin edemezdim,” dedi. Larry Fink ayrıca, “Bitcoin’in uzun vadede yaşayabilirliği konusunda çok iyimserim,” diye ekledi.

BitMEX Research’e göre IBIT şu anda 17,1 milyar dolar değerinde Bitcoin’e sahip ve ilk altın ETF’sinin ulaşması iki yıl süren bir kilometre taşı olan 10 milyar dolar sınırına ulaşması yalnızca iki ay sürdü. Şu anda onaylanmış tüm ETF’ler arasında IBIT, Bitcoin varlıklarında yalnızca Grayscale Bitcoin Trust’ın gerisinde. Ancak Grayscale’in Bitcoin varlıkları, spot Bitcoin ETF’sine dönüşmeden önce sahip olduğu 620.000 BTC’den düşmeye devam ediyor. IBIT, Fidelity Wise Origin Bitcoin Fund (FBTC) ve ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB) girişlere öncülük ederken, dokuz noktalı Bitcoin ETF ihraççıları (Grayscale hariç) şu anda 34,1 milyar doların üzerinde Bitcoin tutuyor.

Bu arada, bazı sektör uzmanları, bazı spot Bitcoin ETF ihraççılarının kâr eksikliği nedeniyle sonunda kapanabileceğini tahmin ediyor. ETF sağlayıcısı HANetf’in eş CEO’su ve kurucusu Hector McNeil, “Piyasaya sürülen mevcut ETF’lerin çoğu, maliyetler yalnızca yönetim altındaki milyarlarca varlığa ulaştıklarında işe yarayacağından, asla kırılmayacak bile” dedi. Birkaç ETF ihraççısı, bazı büyük oyunculara karşı rekabetçi olmaya çalışmak için ücretleri düşürdü. Ancak Bloomberg ETF analisti Henry Jim’e göre, bu küçük ihraççılar “devlerin bu çim savaşına girerken yokuş yukarı bir savaşla karşı karşıya”. “Ücretleri eşleştirirlerse, hayatta kalmak için yeterli gelire sahip olamayacaklar ve ücretleri düşürmezlerse, hayatta kalmak için yeterli kritik kitle varlığı toplayamayacaklar.”

BlackRock Nedir? › COINTURK