JP Morgan: ABD Short İşlemlerini Yasaklayacak !

JP Morgan’daki analistler, ABD düzenleyicilerinin yükselen bankacılık krizinin ortasında bir bulaşmayı önlemek için açığa satışı(short) hedefleyebileceğine inanıyor.

Son zamanlarda birkaç ABD bankasının iflas etmesiyle birlikte sektör oyuncuları, açığa satış yapanların insanları krizin daha fazla bankayı tuzağa düşüreceğini düşünmeleri için korkuttuğunu savundu. JP Morgan analistleri, bu argümanın düzenleyicileri geçici olarak açığa satış faaliyetlerini durdurmaya zorlayabileceğini kaydetti.

Açığa satış, menkul kıymetin fiyatındaki düşüşten kar elde etmeyi amaçlayan bir yatırım şeklidir. 4 Mayıs’ta Amerikan Bankacılar Birliği (ABA), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yazarak açığa satış yapanların piyasayı manipüle ediyor olabileceğine dair endişelerini dile getirdi. ABA’nın Baş Politika Sorumlusu Naomi Camper, bazı hisse alım satım işlemlerinin altta yatan temel ilkelere meydan okuduğunu belirtti.

Bu arada JP Morgan, notunda bu kaygının altını çizdi. Bankacılık devine göre, “mükemmel derecede sağlıklı bir bankanın” çok kısa bir süre içinde FDIC’nin [Federal Mevduat Sigorta Şirketi] eline geçtiği bir durum hiç görmedi.

Bankacılar ayrıca, artık daha fazla Amerikalı bu bankalardaki paraları için endişelendiğinden, baskının finansal durumu iyi olan bankaları bile etkilediğini belirtti. Açığa satıcılar, birkaç bölgesel bankanın hisselerinde önemli fiyat dalgalanmalarına yol açan korkuları körüklemekle suçlanıyor. Los Angeles’taki Pacific Western ve Tennessee’deki First Horizon, iki ay içinde hisse değerinde önemli ölçüde düşüş yaşadı. 532 milyar dolarlık mevduata sahip üç büyük bölgesel banka şimdiden iflas etmiş durumdayken, açığa satış yapanlar kârda yüzüyor gibi görünüyor. Veri şirketi Ortex, satıcıların bu zor durumdaki hisse senetlerine karşı 1,2 milyar dolarlık bahis yaptığını bildirdi.

Bağlam açısından, short şirketlerinin 4 Mayıs’ta First Horizon, PacWest ve Western Alliance hisselerini satarak 379 milyon dolar kazandığı bildirildi. Krize rağmen, halka açık anket şirketi Ipsos, çoğu Amerikalının hala bankalarına güvendiğini bildirdi.

JP Morgan'ın sicili kabarık çıktı - Para Haberleri