Kanada Mahkemesi 1,4 Milyon Dolarlık Bitcoin’e El Koydu

Kanada’nın Toronto şehrinde bir mahkemede alınan bu karar se tarihe geçti. Toronto’da yargılanmakta olan 30 yaşında ki tutuklu uyuşturucu ve silah kaçakçılığı suçlarından yargılanmakta mahkeme bu kişinin sahip olduğu 1,4 milyon dolarlık bitcoinin ceza olarak mahkemeye verilmesi gerektiğine karar verdi. Yargıçbu bitcoinlerin yasadışı yollar ile elde edildiğine hükmetti ve bu kararı aldı.

Alınan karara göre tutuklu olan Phan bu kripto parayı bölge hazinesine teslim etmek zorunda. Mahkemenin yargıcı Kelly bu bitcoinin tutkulunun evinde yapılan arama sırasında bir dijital cüzdanda bulunduğunu ve yasa dışı yollar ile elde edilmesinden dolayı da hazineye devrinin gerektiğine hükmetti. Tutuklu Phan bu karar itiraz ederek bitcoini yasal yollardan elde ettiğini belirtse de bu ifadesi etkili olmadı.

Yapılan inceleme sonucunda dijital cüzdanda bulunan 288 BTC’nin 281’nin yasa dışı yollar ile elde edildiği anlaşıldı ve el koyuldu geri kalan mikar ise tutukluya bırakıldı. Bitcoinin hangi yollar ile elde edildiğinin araştırmasını ise Cipher Trace CEO’su David Jevans yaptı.