“Kripto Paralar Kapatılmalı” Bu Sözler Nobel Ödüllü Ünlü Ekonomist Stiglitz’e Ait

Ünlü ekonomist CNBC ‘nin yayınladığı bir videoda bu sözleri söylediği görülen Joseph Stiglitz’in kripto paralara karşı katı bir tutum içinde olduğunu da ortaya koymuş oldu. Küresel, şeffaf bir ekonomi oluşturulmasında kullanılacak doğru yöntem kripto paralar değil. Bu paraların şeffaflık konusunda ki sorunları ile ‘’kapatılması, bitirilmesi’’ gerektiği konusunda oldukça kararlı ünlü ekonomist.

Kripto paraların kara para aklama ve yasa dışı işlemler için kullanıldığını belirtmekte olan ekonomist bunların önlenmesinin yolunun da kripto paraların kullanımının bitirilmesi olduğu görüşünü savundu. Kripto para kullanan kişileri anlamadığını belirten ekonomiste göre tüm dünyaya yetecek bir para birimi olarak Amerikan doları zaten bulunmakta.

Bütün kripto para birimlerinin kapatılması gerektiğini savunan ekonomiste göre bunun yerine şeffaf bir sitem getirilmeli ve insanlar ne kazandıklarını, ne kadar harcayacaklarını da bu sistem ile görebilmeli. Bu şeffaf sistem için ise en uygun para birimi Amerikan doları. Kripto para uzmanları ise kripto paraların eksikleri olduğunu ama bunların ortadan kaldırılabileceğini belirtmekteler.