MicroStrategy’den Bitcoin’e 786 Milyon Dolarlık Yatırım!

Nasdaq’ta işlem gören yazılım şirketi MicroStrategy (MSTR), 786 milyon dolar karşılığında 11.931 Bitcoin (BTC) daha satın alarak kripto para yatırımlarını artırdı.

Bu yeni alımla birlikte, MicroStrategy’nin toplam Bitcoin varlıkları 226.331 BTC’ye ulaştı ve bu Bitcoin’lerin toplam değeri yaklaşık 15 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

MicroStrategy, Nisan ayı sonunda 214.400 Bitcoin’e sahipken, bu son alım şirketin portföyünü daha da genişletti. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Michael Saylor, bu stratejiyi 2020 yılında başlattı ve o zamandan beri Bitcoin’i kurumsal hazineler için bir rezerv varlık olarak benimsemeyi teşvik ediyor. MicroStrategy’nin Bitcoin’leri ortalama 36.798 dolar fiyatla, toplamda yaklaşık 8,33 milyar dolara satın alındı.

Bu büyük satın alım, şirketin kurumsal yatırımcılara sunduğu 800 milyon dolarlık dönüştürülebilir tahvil teklifi sonrasında gerçekleşti. Teklifin başlangıç büyüklüğü 500 milyon dolar olarak planlanmış, daha sonra 700 milyon dolara ve en son olarak 800 milyon dolara çıkarılmıştı. Mart ayında şirket, benzer bir borç ihraç ederek 623 milyon dolar karşılığında 9.245 BTC eklemişti.

MicroStrategy’nin öncülüğünde, diğer bazı şirketler de Bitcoin’i rezerv varlık olarak benimsemeye başladı. Özellikle ABD’de listelenen Semler Scientific (SMLR), son haftalarda Bitcoin’i önemli bir hazine varlığı olarak eklemiş ve sermaye piyasalarından büyük miktarlarda Bitcoin satın almak için girişimlerde bulunmuştur.

MicroStrategy’nin Bitcoin alımlarına başlamasından bu yana, şirketin hisseleri yaklaşık on kat artış gösterdi. Semler Scientific hisseleri ise Mayıs ayı sonunda ilk Bitcoin alımlarını açıklamasından bu yana yüzde 60’tan fazla değer kazandı. Geçen hafta, aracılık firması Bernstein, MicroStrategy için 2.890 dolarlık fiyat hedefi belirledi ve hisselere ‘outperform’ (piyasadan iyi performans gösterecek) notu verdi. Şirketin hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde yüzde 2 artışla şu anda 1.507 dolardan işlem görüyor.

MicroStrategy’nin Bitcoin yatırımlarına devam etmesi, kurumsal şirketlerin kripto para piyasalarına olan ilgisini artırmaya devam ediyor. Bu strateji, Bitcoin’i uzun vadeli bir yatırım olarak gören diğer firmalar için de bir örnek teşkil ediyor.

MicroStrategy To Buy More Bitcoin, Plans to Raise $500 Million