GoldmanSachs Kendi Kripto Parasını mı Çıkartıyor?

Amerika’nın dev bankalarının kendi kripto paralarını çıkartmaya hazırlandıklarına dair bilgiler gelmeye devam ediyor. Bunlardan ilki JPMorgan tarafından piyasaya sürülmek üzere. JPMorgan’ın rakibi olan GoldmanSachs’ında bu konuda çalışmalar yaptığı Coin   Desk’te yer aldı. Habere göre GoldmanSachs bu konuda araştırmalar ve hazırlıklar yapıyor.

GoldmanSachs CEO’su David Solomon, Fransa’nın Le Echos gazetesine bir röportaj verdi. Bu röportaj sırasında da tokenizasyon konsepti üzerine kapsamlı araştırmalar yaptıklarını belirtti. Blochain tabanlı olan dijital paraların sınır ötesi ödemelerin kolay olarak yapılmasında etkili olduğunu düşündüklerini belrten Solomon kendilerinin de JPMorgan benzeri bir kripto para çıkartmaları halinde bunun desteklenmesi gerektiğine inanıyor.

Piyasaya çok sayıda yeni kripto para çıkartmaya çalışan büyük şirket olduğunu belirten Solomon bunlardan hangisinin etkili olacağının belli olmadığını belirtti. Ayrıca yeni bir kripto para birimi çıkartmak için uzun bir süreç ve çalışma yapılması gerektiğini de belirtti. Facebook’un kendi kriptoparası Libra’yı henüz çıkartmaya hazır olmadığını açıklamasını da buna örnek verdi.