Novogratz: Bitcoin’deki Yükselişin Temel Nedenini Açıkladı!


Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine gideceğine inanıyor ancak 2024’te üç faiz indirimi ihtimali giderek zayıf görünüyor. Novogratz, kişisel X sosyal medya ağındaki son gönderisinde, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşüreceğine dair kesin bir neden görmese de, bu durumu bekliyor.

Novogratz, bu tür makro-finansal koşulların, değerli metallerin yanı sıra Bitcoin için de faydalı olacağına inanıyor ve “BTC, altın, gümüş ve bakır için harika bir kurulum” olduğunu belirtti. Ayrıca Novogratz, ABD’deki federal bütçe açığından da endişe duyuyor.

Daha önce en büyük kripto para biriminin fiyatının 2024’te 100.000 dolar seviyesini geçebileceğini öngören Novogratz, Bitcoin ETF’lerindeki “kaçak momentumun” yükselişinin ardındaki temel faktör olarak göstermişti. Milyarder, geçen Nisan ayında, Fed’in faiz oranlarını tekrar düşürmeye başlaması durumunda Bitcoin’in “tatlı bir noktada” olacağını belirtmişti.

Ancak Reuters’in haberine göre, bu yıl üç kez faiz indirimi ihtimali önemli ölçüde azaldı. Vadeli işlem yatırımcıları artık Haziran ayında faiz indirimi ihtimalini %50’den az görüyor. ABD ekonomisinin son ekonomik verileri, Fed’in daha güvercin bir para politikası izlemesinden vazgeçirebilir.

8 Nisan’da Bitcoin fiyatı bir kez daha 72.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Kripto para birimi topluluğu, birçok kişinin kripto para birimi için önemli yükseliş katalizörlerinden biri olarak gösterdiği yaklaşan Bitcoin yarılanması etkinliği konusunda heyecanlı. Ancak eski BitMEX CEO’su Arthur Hayes, Bitcoin fiyatının yarılanma civarında düşeceğine inanıyor çünkü bu olayı çevreleyen yükseliş söyleminin “iyi yerleşmiş” olduğunu düşünüyor.

Michael Novogratz - Wikipedia