Pwc Yöneticisi: Bitcoin Ödeme Aracı Olarak Çalışıyor

Bitcoin, tamamen yeni ödeme yöntemleri ve türlerini şekillendirme potansiyeli getiriyor. PwC İsviçre’de Kıdemli Müdür ve Veri ve Analiz Uzmanı Roland Stadler’in bu konuda emin olduğu. PwC web sitesinde yer alan bir postada, kripto-para bir ödeme aracı olarak nasıl çalıştığını, hizmet ve güvenlik belirteçlerinin nasıl farklılaştığını ve sadece blok zincirinin değil, aynı zamanda Bitcoin’in geleceğe yönelik olduğunu göstermekte.

Kripto para birimleri, ister devletler, merkez bankaları isterse geleneksel finansal hizmet sağlayıcıları olsun, geleneksel ekonominin birçok temsilcisinin bir dikeni. Bununla birlikte, blockchain’in temel teknolojisi, tüm bu aktörler tarafından yenilikçi ve potansiyel olarak kârlı olarak derecelendirilmiştir. Az sayıda Apple kurucularından biri olan Steve Wozniak, tabloları bir kez çevirerek Blockchain’in bir balon haline geldiğini iddia ediyor.

Diğer dijital varlıkların çoğu, hizmet jetonlarına ve güvenlik jetonlarına bölünebilir. Stadler, belirli bir blockchain ekosistemi için yakıt olarak yardımcı araçlar kullanır. Bu nedenle, örneğin, Ethereum platformunda bir uygulamayı çalıştırmak için gerekli olan eter’den bahseder. Diğer taraftan, güvenlik simgeleri dijital hale getirilmiş formdaki menkul kıymetleri temsil etmekte ve neredeyse sadece kitle fonlaması için kullanılmaktadır. Ne fayda ne de güvenlik jetonları, evrensel ödeme araçları olarak uygun değildi.

Stadler: Blockchain Hype’ın Etkilerini Görüyor

Listelenen kripto varlıklarının tümü ile ticaret yapabilir ve spekülasyon yapabilirsiniz, ancak gerçek kripto-para birimleri gerçek kullanım için uygundur. Ancak Stadler, “risk sermayesi” olarak göründüğü yarar ve güvenlik belirteçleri, blockchain hype’ın etkilerini görüyor. Bir ödeme aracı olarak sadece Bitcoin ve oldukça iyi çalışmaya devam ediyor. Bitcoin’in erişim, hız ve işlem maliyetleri, başka bir finansal ağ tarafından karşılanmaz.

“Küçük ila büyük miktarlar dünya çapında birkaç dakika içinde aktarılabilir. Şu anda başka bir finansal ağ oluşturmuyor. Bir perakendeci, bir servis sağlayıcısı yardımı olmadan doğrudan tablet veya POS sistemine ödeme alabilir. Geleneksel ödeme işlemlerinin bazen çok yüksek işlem ücretleri gerektirdiği uluslararası ticarette, Bitcoin iribaş ücretleri ile önemli bir maliyet avantajı sağlayabilir “,

Lightning Network’ün Ölçekleme Çözümünün De Birçok Umutları Var

Sonuç olarak, Stadler’ın “Blockchain, ama Bitcoin” sözünü eleştirmesi nedeniyle, hala bir ödeme aracı olarak bitcoin’den daha uygun bir blockchain uygulaması görmediği için eleştiriliyor. Akıllı sözleşmelerin geliştirilmesinin gelecekte pek çok etkisi olabilir, ancak henüz emekleme aşamasındadır. Bununla birlikte, mevcut ICO hipotezi dikkatlice düşünülmelidir.