Polygon ZK Tabanlı Katman 2 Zincirlerinden Oluşan Bir Ağ Oluşturma Planını Duyurdu!

Polygon ekibi, sıfır bilgiyle çalışan Katman 2 zincirlerinden oluşan bir ağ olan Polygon 2.0’ı duyurdu. Polygon 2.0 mimarisi, Katman 2 zincirler arasında güvenli ve anında çapraz zincir etkileşimlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Polygon çekirdek ekibi, Polygon 2.0’ı oluşturma planını açıkladı ve bu ağın Ethereum’a paralel çalışan ve önemli kripto uygulamalarını barındıran Polygon POS adlı kanıt-of-stake yan zincir ağı ve Polygon zkEVM adlı ZK-Rollups tabanlı bir Katman 2 ağından oluşacağını belirtti.

Ekip, Polygon 2.0 mimarisinin, güven varsayımlarına dayanmayan Katman 2 zincirleri arasında anlık ve güvenli çapraz zincir etkileşimlerini kolaylaştırmak için tasarlandığını vurguladı. Bu girişimin “İnternetin Değer Katmanını” oluşturmayı hedeflediği belirtildi. Polygon 2.0 ile, ek Katman 2 zincirleri oluşturularak Ethereum’un zincir dışı hesaplama ile ölçeklendirilmesi amaçlanıyor. Bu zincirler, güvenli bir şekilde birbirleriyle etkileşimde bulunabilecek.

Polygon ekibi daha önce de SuperNets adlı yazılım yığını kullanarak birden fazla zincir oluşturma çalışmaları yapmıştı. Polygon 2.0 ile birlikte, daha fazla birbirine bağlı zincir oluşturma yolunda ilerlenerek Cosmos ve Polkadot gibi ekosistemlere benzer bir yapı oluşturulması planlanıyor. Ancak, bu kez benzersiz yaklaşım, ZK-Rollups tabanlı Katman 2 zincirlerinin geliştirilmesini içeriyor.