ABD Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi SEC Başkanı Gensler’ın Görevden Alınması ve Reformlar İçeren Yasa Tasarısını Sunuyor !

Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçiler, Pazartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’i görevden alacak ve kurumu yeniden yapılandırmayı amaçlayan bir yasa tasarısı sundu.

House Majority Whip Emmer’in ofisinden yapılan açıklamaya göre, Temsilciler Tom Emmer ve Warren Davidson, “mevcut SEC yapısının uzun süredir devam eden suiistimallerine karşı önlem almak amacıyla Başkan Gensler’i görevden almayı” hedefleyen SEC İstikrar Yasası’nı hazırladı.

Davidson açıklamasında, “ABD sermaye piyasaları, mevcut başkan da dahil olmak üzere zorbalık yapan bir liderden korunmalıdır” dedi. “Bu nedenle, süregelen gücün suiistimalini düzeltmek ve gelecek yıllarda piyasanın çıkarlarına en uygun korumayı sağlamak için bir yasa tasarısı sunuyorum.”

Tasarı, beş üyeli komisyona bir komisyon üyesi daha ekleyecek ve kurumun günlük işlemlerini denetlemek için bir yürütme direktörü rolü oluşturacak.

Yeni Cumhuriyetçi tasarısı, herhangi bir siyasi partinin aynı anda üçten fazla komisyon üyeliği koltuğuna sahip olamayacağı bir koşulu da getirecek – şu anda üç Demokrat ve iki Cumhuriyetçi üye bulunuyor.

Tasarının Demokratik destek alması gerekecek. Başkan Gensler, kripto şirketlerini kaydettirmeleri çağrısında bulunurken, birçok kripto paranın menkul kıymet olduğunu ve kurum tarafından düzenlenmesi gerektiğini defalarca ifade etti.

Geçtiğimiz hafta kurum, dünyanın en büyük kripto borsası Binance ve ABD merkezli en büyük kripto borsası Coinbase’i kayıt olmamak gibi birden fazla ihlal nedeniyle dava etti.

Cumhuriyetçi Senatör Cynthia Lummis, SEC’in Coinbase’e açtığı davayı eleştirerek, “yaptırım yoluyla düzenleme” yaklaşımının tüketiciler için zararlı olduğunu belirtti.

Lummis geçen hafta bir tweet atarak, “Gerçek tüketici koruması, borsaların uyum sağlayabileceği sağlam bir yasal çerçeve oluşturmayı gerektirir, sektörü açık denizlere veya gölgelere itmek değil” dedi.