Ripple’ın Öngörüsüne Göre Blockchain Teknolojisi Finansal Kurumlara 2030 Yılına Kadar 10 Milyar Dolar Kazandırabilir!

45 ülkede yapılan ankete katılan 300 finans uzmanının %97’si, önümüzdeki üç yıl içinde blockchain’in daha hızlı ödeme sistemlerinde önemli bir rol oynayacağına inanıyor. Ripple tarafından Amerika Birleşik Devletleri Daha Hızlı Ödemeler Konseyi (FPC) ile işbirliği içinde 29 Temmuz’da yayınlanan bir rapora göre, Blockchain, finansal kurumların 2030 yılına kadar sınır ötesi ödeme maliyetlerinde yaklaşık 10 milyar dolar tasarruf etme potansiyeline sahip.

Ankette, fintech, bankacılık, medya, tüketici teknolojisi ve perakende gibi çeşitli sektörlerden 300 finans uzmanının katılımıyla gerçekleşti. Ankete katılanların %97’si, blockchain teknolojisinin önümüzdeki üç yıl içinde daha hızlı ödeme sistemlerini kolaylaştırmada çok önemli bir rol oynayacağına inanıyor. Ayrıca, katılımcıların yarısından fazlası, kripto para biriminin en önemli yararının maliyetleri düşürme potansiyeli olduğu konusunda hemfikir.

Raporda, “Ankette, yanıt verenlerin %50’den fazlası, hem yurt içinde hem de uluslararası olarak daha düşük ödeme maliyetlerinin kriptonun birincil faydası olduğuna inanıyor” ifadesi yer alıyor. Juniper Research adlı fintech analiz şirketine göre, blockchain kullanımının önümüzdeki altı yıl içinde küresel işlemlerde bankalar için önemli maliyet tasarrufları sağlayacağı tahmin ediliyor.

“Juniper Research, blockchain’in sınır ötesi işlemler yürüten finansal kurumlar için 2030’a kadar tahmini 10 milyar dolar olan tasarrufları önemli ölçüde artırma potansiyeline işaret ederek bu görüşü destekliyor.” Rapor, e-ticaretin genişlemesi ve işletmelerin uluslararası pazarlara daha fazla önem vermesiyle birlikte, sınır ötesi ödemelerin önümüzdeki yıllarda artmasının beklendiğini vurguluyor. 2030 yılına kadar uluslararası ödeme işlemlerinde önemli bir artış öngörülüyor.

Raporda, “Küresel sınır ötesi ödeme akışlarının, yıllık %5’lik bileşik büyüme oranıyla 156 trilyon dolara ulaşması bekleniyor” deniliyor. Ancak, tüccarların dijital para birimi ödemelerini ne zaman benimseyeceği konusunda ankete katılanlar arasında fikir ayrılığı vardı. Katılımcıların %50’si çoğu tüccarın önümüzdeki üç yıl içinde kripto ödemelerini benimseyeceğinden emin olsa da, bunun gerçekleşme zamanı konusunda çeşitli güven seviyeleri bulunuyordu.

XRPL, SEC Davasına Rağmen Büyüyor!