Grayscale ETF için SEC’e Başvuru Çağrısı Yapıyor: Lütfen Hisse Senedi Başvurularını Onaylayın!

Kripto alanında lider bir varlık yönetimi firması olan Grayscale, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) tüm Bitcoin ETF başvurularını onaylamaya çağırdı.

Grayscale Investments, kripto para birimi alanında lider bir varlık yönetimi firmasıdır ve SEC’e gönderdiği bildiride, tüm spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularına eşit muamele yapılması gerektiğini vurguladı.

Şirket, sadece birkaç ETF başvurusunun onaylanmasının kazananlara haksız bir avantaj sağlayabileceği endişesini ifade etti.

Perşembe günü SEC’e sunduğu bildiride, Grayscale, kendileri de dahil olmak üzere tüm başvuru sahiplerine adil bir değerlendirme yapılması gerektiğini belirtti.

Grayscale, şu anda Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) bir ETF’ye dönüştürmek için uzun süreli bir yasal mücadele veriyor. Son zamanlarda, Ark 21 Shares, Invesco Galaxy, BlackRock, Valkyrie, VanEck, WisdomTree ve Wise Origin (Fidelity) gibi çeşitli finans kurumları SEC’e spot Bitcoin ETF başvuruları göndermişlerdir. Grayscale, bu tür tekliflerin onaylanmasının SEC’in yaklaşımında olumlu bir değişimi yansıtabileceğini kabul ederken, seçilenlere “ayrımcı ve önyargılı bir ilk hamle avantajı” verilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Grayscale’in açıklamasında, başvuru sahiplerinin kripto para borsası Coinbase ile yaptıkları velayet paylaşım anlaşmaları hakkında endişeler dile getirilerek, bu anlaşmaların SEC’in gerekliliklerini karşılamayabileceği öne sürüldü.

Özellikle, SEC daha önce Grayscale’in GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürme başvurusunu reddetmiş, ancak vadeli işlemlere dayalı birkaç Bitcoin ETF’sini onaylamıştı.

Bu, Grayscale’in geçen yılın Haziran ayında dönüşümünü reddetmesi nedeniyle SEC’e karşı dava açmasına yol açtı.

Grayscale Confirms Plans to Convert GBTC into a Bitcoin ETF