SEC DeFi Platformunu Ponzi Şeması İle Suçlayarak Dava Açtı!

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), HyperFund adlı projenin kurucuları Sam Lee (aynı zamanda Bitcoin Beautee olarak bilinir) ve Brenda Chunga’ya karşı dolandırıcılık ve kayıt dışı menkul kıymet arzı suçlamalarını açıkladı.

SEC’nin basın açıklamasına göre, Lee ve Chunga, Haziran 2020 ile 2022 başı arasında dünya genelinde yatırımcılardan 1,7 milyar doların üzerinde fon topladı. HyperFund projesini, madencilik faaliyetlerine yatırım yapma fırsatı olarak sunarak yatırımcılara çektiler. Ancak SEC, bu planın gerçekte bir Ponzi şeması olduğunu iddia ediyor ve bu nedenle kurucularını dolandırıcılıkla suçluyor.

SEC Direktörü Gurbir S. Grewal, konuyla ilgili olarak, “Bu vaka, kripto alanındaki düzensizliğin, destekçilerin federal menkul kıymet yasalarının kayıt gereksinimlerini yerine getirmeksizin kolay para vaat eden planlardan nasıl faydalandığını bir kez daha gösteriyor” dedi.

SEC, Lee ve Chunga’ya karşı federal menkul kıymetler yasalarını ihlal etmekle suçlayarak Maryland Bölgesi’ndeki federal mahkemeye başvurdu. Ayrıca, ABD’nin Maryland Bölgesi Başsavcılığı da ikiliye karşı suç duyurusunda bulundu.

Chunga, zaten menkul kıymet dolandırıcılığı ve banka havalesi dolandırıcılığı komplosu suçunu kabul etti. Suçlamaları kabul eden Chunga, mahkeme tarafından belirlenecek tazminat ve para cezalarını ödemeye hazır olduğunu beyan etti.

SEC Nedir? SEC Açılımı Ne Demek? | Gedik Yatırım