Solana ETF Planı Cboe SEC Tarafından Onaylandı !

Cboe, SOL ETF’lerinin gerçekleşmesi için resmen girişimde bulunuyor. Bunu VanEck ve 21Shares aracılığıyla yapıyor. Onaylanması halinde kripto para ticaretinde yeni bir dalga başlayacak.

Solana (SOL) borsa yatırım fonlarını (ETF’ler) tanıtmak için daha önce başarısız girişimlerde bulunulmasının ardından, çok işlem gören kripto para birimini listelemek için yeni girişimlerde bulunuluyor. CoinGecko’ya göre, SOL bu yıl en popüler blok zinciri ekosistemi ve Ethereum da hemen ardından geliyor.

Chicago Board Options Exchange (Cboe) Global Markets, bir borsa operatörü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Solana’ya bağlı ETF’leri listeleme talebinde bulundu; özellikle varlık yöneticileri VanEck ve 21Shares’ın ürünleri. Bu, Komisyonun operatörün 19b-4 başvurusunu onaylaması veya reddetmesi için zaman çizelgesini başlattı. Komisyonun kurallarına göre, başvuruya karar vermek için 240 günü var.

Cboe Global Markets’ta ETP listelemelerinin küresel başkanı olan Rob Marrocco, yakın zamanda Bitcoin ve Ether’den sonra en aktif şekilde işlem gören kripto paralardan biri olan SOL’a yönelik artan yatırımcı ilgisini ele almaya çalıştıklarını belirttiği bir açıklama yayınladı. Bunun, Cboe’nin “ilk ABD Spot Bitcoin ETF’lerini” başarıyla listelemesinden ve spot Ether ETF’lerini listelemek için kural dosyalamaları için SEC onayı almasından sonra olduğunu söylüyor.

VanEck, Haziran ayında SOL için S-1 formunu dosyalayarak SEC’e başvurmuştu ve 21Shares da ertesi gün aynısını yaptı. S-1 formu, bir kuruluş piyasada yeni bir menkul kıymet sunmak istediğinde gereklidir. Menkul kıymetler, ulusal bir borsa platformunda listelenmeden önce bir S-1 dosyalamasına sahip olmalıdır. 19b-4 formu, kendi kendini düzenleyen kuruluşların SEC’e kurallarındaki bir değişikliği bildirmeleri ve onay alabilmeleri için bunu gerekçelendirmeleri içindir.

Cboe’nin yalnızca SOL’a odaklanmadığını belirtmek önemlidir. Mayıs 2024’te Ethereum için 19b-4 başvuruları SEC tarafından onaylandı ve yakında ETH ETF’leri ticareti yapmaya başlayacaklar. Ancak, bu ürünler genellikle iki aşamalı bir onay süreci gerektirdiğinden, yine de son onaya ihtiyaçları var.

Uzmanlar, ETF onaylanırsa SOL’un likiditesinin artacağına inanıyor çünkü Spot SOL ETF’lerinin zaman içinde yaklaşık 3 milyar dolarlık girişe tanık olması bekleniyor. Bu tahmin edilen miktarın önemli bir kısmının ETFSwap’tan da akması bekleniyor. Solana’nın mevcut fiyatı 143,55 dolar civarında seyrediyor.

Solana Ağında Meme Coin Nasıl Bulunur, Nasıl Alınır ve Nasıl Yatırım  Yapılır? - Koin Bülteni