Fantom Multichain Foundation’dan 2,18 Milyon Dolar Tazminat Aldı!

Singapur Yüksek Mahkemesi, zincirler arası varlık yönlendirme protokolü olan Multichain Foundation’ın, 2023’te gerçekleşen bir hack olayında uğradığı zararlar nedeniyle Fantom Foundation’a tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

Adli Komisyon Üyesi Mohamed Faizal tarafından verilen karar, Fantom Foundation’ın Temmuz 2023’te yaşanan saldırıda kaybettiği varlıkları geri almasını sağlamakta. Multichain, vakfın kaybettiğini bildirdiği yaklaşık 2,2 milyon doları ödeyecek.

6 Temmuz 2023 tarihinde, Multichain’in Fantom köprüsü de dahil olmak üzere çeşitli zincirler arası köprülerinden büyük miktarda çıkışlar yaşandı. Bu saldırı, Ethereum, BNB, Cronos, Polygon, Arbitrum, zkSync, Optimism ve Moonbeam dahil birçok blok zincirinde 210 milyon dolarlık kripto varlığının kaybıyla sonuçlandı.

Bunun ardından vakıf, 30 Ocak’ta Multichain’e karşı bir temerrüt kararı aldı. O zamandan beri kaybedilen fonları geri almak için Multichain Foundation’ın tasfiyesi için baskı yapılıyordu.

Layer 1 platformu Fantom, 3 Haziran’daki bir duruşmada iddialarını destekleyen kanıtlar sundu. Kayıpların, Multichain’in CEO’su Zhaojun He’nin “Multichain köprüsünde depolanan tokenlar üzerinde tam kontrole sahip olması” nedeniyle meydana geldiğini iddia etti.

Saldırıdan bir gün sonra Multichain tarafından yapılan açıklamaya göre, firmanın CEO’su aylarca Çin polisi tarafından gözaltında tutuluyordu. Daha sonra, köprünün merkeziyetsiz olmadığı ve CEO’nun kontrolünde olduğu doğrulandı.

Ayrıca karar, Fantom’un kripto köprüsünü işleten Multichain Foundation Ltd ve Multichain Pte Ltd’ye dava açtığını ortaya koyuyor. Açılan davada, Multichain Pte Ltd’nin suçlamadan hemen önce “aniden birleşmesinin”, çalınan varlıkları yasa dışı bir şekilde söz konusu kuruluşa yönlendirme girişimi olarak görülebileceği iddia edildi.

Komisyon Üyesi Faizal, bu iddiayı dikkate almadı ancak Multichain’in X platformunda bu konuda bir itirafta bulunduğunu belirtti.

Komisyon Üyesi, “Vakfın iddiası CEO Zhaojun He’nin, Multichain köprüsünde depolanan kripto para varlıkları üzerinde ayrıcalıklara ve kontrole sahip olması nedeniyle ihlalin mümkün olduğudur. Bu, kullanıcı sözleşmesinde Multichain köprüsünün merkeziyetsiz ve güvenli düğümler tarafından kontrol edildiğini belirten ana maddeye aykırıdır,” dedi.

Kararlaştırılan son tazminat tutarı, Fantom’un başlangıçta kaybettiğini iddia ettiği miktardan daha az. Şu anda platform, “bir tasfiye memuru atanana kadar” yasal çabalarını sürdürmeyi planlıyor.

Bu karar, kripto endüstrisinin 2024’ün ikinci çeyreğinde yaşanan hack saldırıları nedeniyle kaybedilen fonlarda %70,3’lük bir artış gördüğü bir dönemde geldi. Güvenlik firması Crystal Intelligence, 2011’den bu yana 19 milyar doların üzerinde kaybın yaşandığını belirtiyor.

FTM Coin Yorum ve Geleceği: 1 Doları Geçecek mi? - Coin Mühendisi