Nasdaq Düzenleyici Endişelerle Kripto Saklama Planlarını Durdurdu!


Nasdaq CEO’su Adena Freidman, bir kazanç görüşmesi sırasında, “değişen iş ve düzenleyici ortam” nedeniyle artık kripto saklama hizmeti planlarını takip etmediklerini belirtti. Çarşamba günü yapılan kazanç görüşmesinde, Freidman, ticari ve düzenleyici kaygıları gerekçe göstererek kripto saklama hizmeti planlarını takip etmeyeceklerini ifade etti.

Freidman, “Bu çeyrekte, ABD’deki değişen iş ve düzenleyici ortamı göz önünde bulundurarak, ABD dijital varlık saklama işini başlatmamızı ve ilgili lisansı takip etme konusundaki çabalarımızı durdurma kararı aldık” dedi.

Nasdaq, müşterilere saklama hizmetleri sunmaya Haziran ayı sonuna kadar New York Mali Hizmetler Departmanı’ndan onay bekliyordu. Geçen Temmuz ayında Three Arrows’un çöküşünün ardından kripto pazarındaki düşüşe rağmen, Nasdaq hala kripto alanında ilerlemeye devam etmeye karar vermişti. Freidman, borsanın tesislerini “Nasdaq’ı daha geniş küresel endüstri için önde gelen bir dijital varlık yazılım çözümleri sağlayıcısı olarak konumlandırmak” için teknoloji geliştirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Ayrıca, Nasdaq şu anda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay bekleyen bir spot bitcoin ETF için BlackRock ile ortaklık kurdu. Ancak, SEC daha önce dolandırıcılık ve manipülasyon endişelerini öne sürerek böyle bir ürüne henüz onay vermedi.

Freidman, “Daha genel olarak, dijital varlıklar ekosisteminin gelişimini çeşitli şekillerde desteklemeye kararlıyız; ETF ihraççıları, ticarete konu olan borsada listelenen ürünleri desteklemek için” şeklinde açıklama yaptı.

Nasdaq, Kripto Saklama Hizmetine Hazırlanıyor • Coinkolik