Hong Kong’ta Kripto Devrimi: Bitcoin ve Ethereum ETF’leri Onaylandı!


Hong Kong, China Asset Management, Harvest Global, Bosera ve HashKey tarafından yönetilen çeşitli spot Bitcoin ve Ethereum borsa yatırım fonlarına (ETF) onay verdi. Varlık yöneticileri henüz lansman programını açıklamadılar. Hong Kong, spot Bitcoin ETF’si ile kripto yatırımlarına kapılarını açıyor.

Geçen hafta Hong Kong, bölgesel bir kripto para birimi merkezi olma yarışında ilerlerken, Bitcoin ve Ethereum için çeşitli spot ETF taleplerine onay verdi.

Çin’in önde gelen varlık yöneticilerinden biri olan China Asset Management, Hong Kong’daki bağlı kuruluşunun Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan (SFC) ön onay aldığını duyurdu. Bu, perakende varlık yönetimi hizmetleri sunmak için kripto spot ETF’lerinin başlatılmasını amaçlıyor. Şirket, Bitcoin ve Ethereum üzerinde spot ETF’ler başlatmak için OSL ve BOCI International ile işbirliği yapmayı planlıyor.

OSL, yaklaşan ETF’ler için Çin Varlık Yönetimi’nin “ilk sanal varlık ticaret ortağı ve alt saklayıcısı” olarak hareket edeceğini doğruladı.

Harvest Global Investments’ın iki spot kripto ETF’si de SFC’den ön onay aldı. Bu ETF’lerin OSL ile işbirliği içinde ihraç edilmesi bekleniyor, böylece aşırı yüksek marj gereksinimleri sorunları etkili bir şekilde azaltılabilir.

Hong Kong’un kripto dostu duruşu, Bosera Asset Management ve HashKey Capital’in yönetimindeki iki kripto spot ETF için koşullu onay aldığını doğruladı. Ancak bu “koşullu onay”ın anlamı henüz net değil. İkili, Bitcoin ve Ethereum üzerindeki spot ETF’lerin lansmanını açıkladı ancak kesin bir tarih verilmedi.

Bosera, Sanal Varlık Spot ETF’lerinin yatırımcılara yeni varlık tahsis fırsatları sağlayacağını ve Hong Kong’un uluslararası bir finans merkezi olarak konumunu güçlendireceğini belirtti.

Hong Kong, anakara Çin’in aksine, kripto para ticareti ve madenciliğine kısıtlamalar getirmeyerek geçen yıl kripto para şirketlerini memnuniyetle karşıladı. Haziran 2023’te Hong Kong, kripto para birimi ticaret platformları için lisans rejimini resmi olarak başlattı ve HashKey ve OSL gibi iki yetkili platformun perakende ticaret hizmetleri sunmasına izin verdi.

Hong Kong Island - Wikipedia