Vitalik Buterin Ethereum’da Stakinge Dikkat Çağırıyor !

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ethereum mutabakat mekanizmasının orijinal tasarımından daha karmaşık hale gelmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Buterin, Ethereum doğrulayıcılarının sorumluluklarını genişleten yeniden paylaştırma özelliği konusunda özellikle endişeliydi.

Buterin’in yeni bir blog yazısında paylaştığı endişeler arasında, Ethereum onaylayıcılarının rollerini temel protokol kurallarının ötesinde karmaşıklaştırabilecek ve gereksiz risklere yol açabilecek girişimler yer alıyor. Özellikle, Ethereum onaylayıcılarının sorumluluklarını harici zincirlerin güvenliğini sağlamak gibi genişleten yeniden staking mekanizması konusunda endişelerini belirtti. Buterin, yeniden paylaştırmanın ağın güvenliğini etkileyebilecek riskler getirebileceğinden dolayı endişeliydi.

Buterin yazısında, “Uygulama katmanı projeleri, blok zinciri mutabakatının temel Ethereum protokol kurallarının doğrulanmasının ötesine genişletmeyi amaçladığında dikkatli olmalıyız” ifadesini kullandı. Ethereum’un hisse ispatı modelinde, doğrulayıcılar sahip oldukları ve stake etmeye istekli oldukları ether miktarına göre seçilir. Ethereum, yaklaşık 18 milyon ETH (~34 milyar $) değerindeki toplam stake edilen ether miktarıyla tüm ispat-of-stake zincirleri arasında en büyük doğrulayıcı setine sahiptir. Bu büyük boyut, üçüncü taraf zincirlerinin güvenliğini sağlamak için bu ağın güvenliğinden yararlanacak sistemlerin geliştirilmesine yol açmıştır. Ancak Buterin, temkinli bir yaklaşımı savundu ve yeniden stakingin düşük riskli amaçlar için kullanılabileceğini, ancak Ethereum doğrulayıcılarının ana ağın güvenliğini tehlikeye atabilecek durumlar olabileceğini belirtti. Slashing (kırbaçlama), doğrulayıcıların uygunsuz davranışlar sergilemeleri durumunda paylarının kesilmesi şeklinde bir cezalandırma mekanizmasıdır.

Buterin, “Bunun yerine, ağın minimalizmini korumalı ve Ethereum mutabakatının rolünü genişletmeye yönelik riskli yeniden staking kullanımlarını desteklemeliyiz” dedi.

Buterin’in açıklamalarına Eigen Layer’ın kurucu ortağı Sreeram Kannan da yanıt verdi. Kannan, Buterin’in analizine katıldığını ve Eigen Layer’ın karmaşık finansal protokoller oluşturmaktan kaçınması gerekti

Vitalik Buterin Kimdir, Kaç Yaşında? Vitalik Buterin Net Serveti • CK