Meta’ya 1.2 Milyar Euro Para Cezası!

Sosyal medya devi Meta, İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından 1.2 milyar euro para cezasına çarptırıldı ve Avrupa’daki Facebook kullanıcılarından toplanan verilerin Amerika Birleşik Devletleri’ne aktarılmasının durdurulması talimatı verildi. Bu karar, Avrupa Birliği veri koruma düzenlemelerinin ciddi şekilde ihlal edildiğini gösteriyor.

Meta, 2020 yılında Avrupa Birliği’nin en yüksek mahkemesi tarafından alınan bir karara uymadığı için bu cezayı aldı. Mahkeme, Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne aktarılan verilerin Amerikan istihbarat kurumlarının gözetimine karşı yeterli koruma sağlamadığını belirlemişti.

Bu karar özellikle Facebook’u hedef alsa da, Meta’nın diğer platformları olan Instagram ve WhatsApp için geçerli değildir. Meta, kararı temyize götürme niyetinde olduğunu ve Facebook’un Avrupa Birliği içindeki hizmetlerinde hemen bir kesinti olmayacağını belirtti.

Gizlilik aktivisti Max Schrems, Facebook’a karşı yasal işlem başlatarak bu kararı yorumladı ve ABD gizlilik yasalarının düzeltilmediği sürece Meta’nın sistemlerini temelden yeniden yapılandırması gerekeceğini söyledi. Schrems, ayrıca, kişisel verilerin çoğunun Avrupa Birliği içinde kalacağı bir “federe sosyal ağ” kavramını önerdi.

Meta, karara yanıt olarak, veri paylaşımı uygulamaları nedeniyle haksız yere hedef alındığını iddia etti. Şirketin Küresel İlişkiler Başkanı Nick Clegg ve Baş Hukuk Sorumlusu Jennifer Newstead, sınır ötesi veri transferlerine getirilebilecek olası sınırlamalardan duydukları endişeyi dile getirdi.

Bu karar, G.D.P.R.’nin beşinci yıldönümünde neredeyse tam olarak alındı. Komisyon, 1.2 milyar euro para cezasını ısrarla sürdürdü ve Meta’yı kullanıcılar hakkında toplanan geçmiş verileri ele almaya zorladı, bu da verilerin silinmesini de içerebilir.

Meta, 10 yılın en yavaş gelir artışını bildirdi - Son Dakika Haberleri