Bitmain Yeni Nesil Madencilik Çiplerini Sundu

Her ne kadar kripto para sektöründe yeşil bir dalgalanma ve %2 ile %25’lik dev artışlar olsa da, madencilik sektöründe de gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Kripto para madenciliği denildiği zaman akıllara ilk gelen dev şirket Bitmain, yeni madencilik çipi olan BM1397’nin tanıtımını yaptı. Kıyaslama yapıldığı zaman yeni madencilik çipi BM1397, eski çipe oranla %28.6 oranında daha düşük güç tüketimine sahip.

Yeni madencilik çipi 7 nanometrelik yeni nesil ASIC özellik gösteriyor. Bununla beraber SHA256 algoritmasını kullanan ürün Bitcoin ve Bitcoin Cash için madencilik yapılmasını son derece kolay kılıyor. Yeni çip bu yılın ortalarında piyasaya sürülecek ve S17, T17  gibi Antminer modelleri içerisinde kullanılacak. Bitmain bu gelişmelerden önce biliyoruz ki bitmek bilmeyen ayı piyasası ve kendisine gelen davalar ile büyük oranda güç kaybetmişti. Son birkaç ay içerisinde İsrail’deki Blockhain geliştirme merkezini kapatan şirket, bununla beraber Teksas’taki madencilik faaliyetlerini de eş zamanlı olarak durdururken Hollanda’daki faaliyetlerini de düşürmeye gitmişti.

Bu gelişmeler yaşanırken diğer büyük kripto para madencilik şirketleri de oldukça zor durumda. Örnek olarak Japonya internet devi GMO Internet Group 2018 yılının sonlarına doğru ağır kayıplar olmasından dolayı madencilik sektörünü bıraktığını bizlere duyurmuştu. Son olarak kripto para madem ürünleri satan şirket NVDİA da nasibini alarak büyük oranda kayıp yaşadı.